Dziś jest 26.03.2019, imieniny: Larysy, Emanyela, Teodora.

Historia jest dla nas niezwykle ważna. Uczy nas, współczesnych tego, co należy robić, ale przede wszystkim – przez rozliczne przykłady – pokazuje nam, czego robić nie wolno. Ważne jest więc to, by podtrzymywać pamięć o wydarzeniach z przeszłości i utrwalać relacje  naocznych świadków, by ich cenna wiedza i doświadczenie nie zostały zapomniane. Taki właśnie cel przyświeca projektowi Instytutu Pamięci Narodowej "O tym nie można zapomnieć… – spotkania z osobami, które przeszły piekło obozów i deportacji podczas II wojny światowej", w którym nasza szkoła wzięła udział już po raz trzeci. Po raz trzeci również jej uczniowie zostali jego laureatami, wygrywając tym samym wyjazd na obchody 73. Rocznicy wyzwolenia obozu Ravensbrück.

O tym nie można zapomnieć…

Zadaniem uczestników projektu jest nakręcenie wywiadu z osobą, która była więźniem obozu koncentracyjnego, sowieckiego łagru, bądź też w inny sposób doświadczyła okrucieństw wojny. Z gotowego wywiadu przygotowuje się następnie pięciominutowy trailer, który oceniany jest następnie przez komisję w Warszawie, podczas oficjalnej prezentacji. Prezentacje odbywają się przez kilka dni, kiedy to wyłaniane są trzy drużyny, które nagrodzone zostają wyjazdem do Niemiec.
Uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Katarzyny Jendrusiewicz sfilmowali w tym roku dwa wywiady – z panią Zdzisławą Włodarczyk, byłą więźniarką obozu Auschwitz oraz z panem Ryszardem Gwiazdą, który jako dziecko trafił do niemieckiej rodziny w związku z przeprowadzaną germanizacją.
Żeby nasz film miał możliwość szerszego grona odbiorców,  zadbaliśmy  o  przetłumaczenie napisów na język angielski oraz umieszczenie go na ogólnodostępnym kanale YouTube.
Wyjazd, który był nagrodą w konkursie odbył się w dniach 20-23.04.2018. W jego ramach szóstka uczniów z naszej szkoły ( Judyta Boruta, Anna Jendryczko, Aleksandra Skowron, Daria Ziółkowska, Weronika Żmudź i Dawid Warzecha)  pod opieką pani Emilii Cirmaciu wzięła udział w obchodach 73. Rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Ravensbrück, podczas których mieli okazję zaprezentować swoje filmy przed publicznością złożoną m. in. z byłych więźniarek obozu, wziąć udział w bankiecie oraz porozmawiać z panią Agatą Kornhauser-Dudą, której honorowym patronatem projekt jest objęty. Odbyła się również msza święta, celebrowana przez arcybiskupa Andrzeja Dzięgę, metropolitę szczecińsko-kamieńskiego. Uczniowie towarzyszyli również więźniarkom oraz małżonce prezydenta RP podczas składania wieńców i kwiatów, zapaleniu zniczy przy pomniku Niosqea oraz rzucaniu róż na taflę jeziora, do którego trafiały prochy ofiar KL Ravensbrück. Mieli również okazję zwiedzić muzeum, które znajduje się na terenie byłego obozu.
Poza niewątpliwą wartością merytoryczną, wyjazd stanowił również okazję do integracji z zaangażowanymi w projekt uczniami z całej Polski, rozwoju umiejętności komunikacyjnych w języku niemieckim podczas zwiedzania małego lecz urokliwego miasteczka Fürstenberg, leżącego niedaleko byłego obozu. Dzisiaj okolice obozu Ravensbrück są wyjątkowo pięknym miejscem, pełnym natury, nad którym wciąż jednak unosi się przygnębiająca atmosfera wydarzeń minionego stulecia. Miejmy nadzieję, że wydarzenia te nigdy nie zostaną zapomniane i na zawsze stanowić będą przestrogę dla przyszłych pokoleń.

Oprac. Dawid Warzecha

10-05-2018

© 2017 Salezjański Zespół Szkół Publicznych. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Nasze Inicjatywy

Bliżej Salezjanów

  • Salezjanie w Polsce
  • Inspektoria Św. Jacka Kraków
  • Salezjanie na Świecie
  • Portal Bosko.pl
  • Salezjański Ośrodek Misyjny
  • Nasza Społeczność