Dziś jest 19.06.2019, imieniny: Gerwazego, Protazego.

Dnia 16 listopada 2018 odbyły się w naszej szkole nietypowe zajęcia, przeznaczone dla klasy III b liceum – tematem była bowiem sztuka prowadzenia sporów i dyskusji. Erystyka, bo tak brzmi jej fachowa nazwa, to dziedzina nauki opisująca sposoby wygrywania słownych potyczek – zarówno tych codziennych, jak i tych na najwyższym państwowym szczeblu. Trudno przecenić jej przydatność, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy od dobrego przedstawienia swoich racji często zależy sukces na polu zawodowym.

Sztuka prowadzenia dyskusji

O jej podstawach, a konkretniej – o sposobach skutecznej argumentacji opowiedział nam wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, pan Robert Piechowicz. Pierwszą część zajęć stanowił wykład, podczas którego poznaliśmy zasady, którymi należy się kierować dobierając argumenty. Zostaliśmy również wyczuleni na pułapki, które może na nas zastawiać umiejętny rozmówca i poznaliśmy zasady zbijania argumentów przeciwnika. Sposoby nieetycznego argumentowania omówione zostały na podstawie przykładów z życia codziennego, wziętych zarówno z uczelnianych korytarzy, jak i z telewizyjnych wystąpień politycznych. Po tak obszernym teoretycznym wprowadzeniu przyszedł czas na wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce – drugą część zajęć spędziliśmy starając się, podzieleni na grupy, zaplanować kampanię reklamową naszej szkoły i wymyślić hasła, które mogłyby wyróżnić ją spośród konkurencyjnych placówek. Po etapie „burzy mózgów” każda grupa prezentowała swoją wizję, a pan Piechowicz analizował nasze pomysły z punktu widzenia własnej wiedzy i doświadczenia. Całość zajęć była niezwykle ciekawa i myślę, że zdobyta podczas nich wiedza zaprocentuje w przyszłości i przyda się każdemu z nas w dorosłym życiu.

Zainteresowanych tematem zachęcam do lektury bloga polecanego przez pana Roberta Piechowicza, "Erystyka na co dzień": http://erystyka.blox.pl/html ( autorem bloga jest Krzysztof Wieczorek z Uniwersytetu Śląskiego).

autor: Dawid Warzecha

27-11-2018

© 2017 Salezjański Zespół Szkół Publicznych. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Nasze Inicjatywy

Bliżej Salezjanów

  • Salezjanie w Polsce
  • Inspektoria Św. Jacka Kraków
  • Salezjanie na Świecie
  • Portal Bosko.pl
  • Salezjański Ośrodek Misyjny
  • Nasza Społeczność