Biblioteka aktualności

ROK SZKOLNY 2024/2025

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Walt Whitman napisał „Aby istnieli wielcy poeci, muszą być wielcy czytelnicy”. W tym prostym zdaniu ukryty jest cały sens istnienia książek. Ani internet, ani sztuczna inteligencja nie mogą i nie zastąpią człowieka oraz jego autonomii w myśleniu i działaniu.  Czytanie to nie tylko sposób na relaks , ale także doskonała metoda na rozwijanie umysłu. Pozwala na eksplorację nowych światów, zrozumienie różnych perspektyw oraz poprawę zdolności krytycznego myślenia. Regularne czytanie może również redukować stres, poprawiać koncentrację i poszerzać słownictwo. To swoisty trening dla mózgu , który może przyczynić się do dłuższej sprawności umysłowej w miarę starzenia się. Czytanie książek otwiera drzwi do niekończących się możliwości. Każda książka to nowa przygoda , możliwość poznania innych kultur, myśli  i emocji. To także sposób na rozwijanie wyobraźni . Książki mogą inspirować, uczyć empatii i pomóc w zrozumieniu siebie oraz otaczającego świata.

 Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbył się konkurs pt. „Poznajmy się w bibliotece”. Na tablicy zostały umieszczone okładki 14 książek, z którymi utożsamiają się nauczyciele naszej szkoły. Zadaniem uczniów było dopasować do każdego numeru imię i nazwisko nauczyciela, który zdaniem uczestników konkursu wybrał daną książkę.

Konkurs miał nie tylko dać uczniom trochę radości przy łączeniu w pary książek z nauczycielami,  ale przede wszystkim zainspirować do czytania. Można czytać lektury, kryminały, opowiadania, książki naukowe, reportaże, literaturę w języku polskim oraz obcym. Wszystko to  jest dostępne w naszej bibliotece.

BIBLIOTECZNE PODCHODY KLASY – 4asp
Uczniowie klasy 4asp dnia 7 i 8  października 2024 złożyli wizytę w bibliotece szkolnej i wzięli udział w lekcji bibliotecznej pt. „Co znajduje się w bibliotece szkolnej?”. Poznali tajniki biblioteki szkolnej, zapoznali się z jej księgozbiorem, poznali budowę książki. Z zaciekawieniem obejrzeli film pt. ”Mole książkowe”, który jest polecany przez Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Na zakończenie wzięli udział w zabawie w „Bibliotecznych podchodach” . Bardzo dzielnie poradzili sobie z odpowiedzią na wcześniej przygotowane pytania, które były ukryte w odpowiednich książkach. Dodatkowo do każdego pytania dołączona była litera. Ze wszystkich zebranych liter na zakończenie zabawy uczestnicy ułożyli hasło „CZYTAMY”.


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dzień ten po raz pierwszy został ogłoszony przez Polską Izbę Książki we wrześniu 2001r. Jego patronką jest wybitna pisarka Joanna Porazińska.
30 września we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Katowicach dwie uczennice Liwia Sklarczyk z klasy 7asp i Marta Krauze klasa 6Sp wzięły udział w konkursie z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Liwia czytała fragment książki pt. Sprawa zaginionego markiza / Nancy Springer Enoli Holmes, Marta zaprezentowała fragment z książki Edyty Prusinowskiej pt. Krew, która nas dzieli.



ROK SZKOLNY 2023/2024

FINAŁ VII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

Dnia 9 maja 2024r o godzinie 12.00 uczniowie szkoły podstawowej przystąpili do VII Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników. Drużyna Pauliny Kocan kl.3ASP i Emila Lędzkiego – Szewczyk kl.2ASP w kategorii klas 1-3 dzielnie rozwiązywała test z książki pt. „Gaja z Gajówki .Chatka w sercu lasu”  Aliny Włodarkiewicz . Uczniowie zajęli 3 miejsce i otrzymali Tytuł II WICEMISTRZA POLSKI. Kategorię  klas 4-6 reprezentowała Wiktoria Wójcik z klasy VASP. Uczennica zmagała się z bardzo szczegółowym testem z książki pt. „Kwadrans” Emilii Kiereś i zajęła 1 miejsce oraz otrzymała Tytuł MISTRZA POLSKI. W kategorii klas 7-8 wykazała się wspaniałą wiedzą Helena Piosek rozwiązując tet z książki pt. „Zielone martensy” Joanny Jagiełło. Uczennica zajęła 1 miejsce i otrzymała Tytuł  MISTRZA POLSKI.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wspaniałych sukcesów.


POPISZ SIĘ TALENTEM

Popisz się talentem to konkurs literacki przeznaczony dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych. Jego celem jest zachęcenie uczniów do rozwijania pasji literackich i zainteresowań czytelniczych. Zadaniem uczestników było napisanie opowiadania . Łucja Nawrot z klasy 4ASP napisała wspaniałe opowiadanie pt. „Emoti i Emotki”.

Serdecznie gratulujemy udziału.


PÓŁFINAŁ VII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW
Dnia 14 marca 2024 r w naszej szkole został przeprowadzony Ogólnopolski Konkurs Wielka Liga Czytelników. Nasi uczniowie pisali test półfinałowy . Do testu zakwalifikowały się następujące osoby: Paulina Kocan klasa 3asp, Emil Lędzki – Szewczyk klasa 2asp, Adam Kurzyk klasa 1asp, Hanna Hałaszuk klasa 2asp, Marta Krauze klasa 4asp, Wiktoria Wójcik kl.4asp, Franciszek Tomeczek klasa 4asp, Martyna Wiśniewska klasa 4asp, Kalina Urban klasa 4asp, Milena Nawrocka klasa 6asp, Helena Piosek klasa 7asp. W półfinale uczestnicy sprawdzili swoje umiejętności  czytania ze zrozumieniem i zapamiętywania na podstawie książek w trzech kategoriach : 1-3 – „Mania dziewczyna inna niż wszystkie” Julity Grodek, 4-6 – „Dynastia Miziołków”  Joanny Olech, 7-8 – „Obronić królową’ – Barbary Kosmowskiej. Do wielkiego finału zakwalifikowali się: Paulina Kocan klasa 3asp, Emil Lędzki – Szewczyk klasa 2asp, Wiktoria Wójcik klasa 4asp, Helena Piosek klasa 7asp.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Życzymy powodzenia w finale

PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Dnia 4 marca 2024 w naszej szkole odbyło się wielkie święto czytelnicze. Pasowanie na Czytelnika uczniów klas pierwszych to ogromna radość. Zostali oni oficjalnie przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Uczniów przywitali uczestnicy koła bibliotecznego, którzy przygotowali dla nich z tej okazji przedstawienie. Młodym Czytelnikom życzymy pasji w zdobywaniu wiedzy oraz by tą wiedzę czerpali z mądrych książek.


„Biblioteka dobre miejsce dla człowieka”
Uczniowie biorą udział w Ogólnopolskim Programie dla Bibliotek Szkolnych pt. „Biblioteka dobre miejsce dla człowieka”. Jednym z działań w ramach tego programu jest Akcja Klubu Pożeraczy Książek do którego wstąpiły uczennice klasy 3sp: Liliana Romaszewska i Wiktoria Wójcik i zostały prawdziwymi „Pożeraczami książek”.


Wizyta klasy 1asp i 1b sp w bibliotece szkolnej
Dnia 7 i 24 listopada klasy 1ASP i 1BSP wraz ze swoimi wychowawczyniami odwiedziły po raz pierwszy bibliotekę szkolną. Na wstępie dzieci bardzo uważnie wysłuchały pogadanki na temat przestrzegania regulaminu biblioteki szkolnej. Następnie zostały zapoznane z księgozbiorem biblioteki ze szczególnym zwróceniem uwagi na książeczki I, II i III poziomu czytania. Bardzo uważnie prześledziły prezentację pt. „Co lubi i czego nie lubi książka?”. Dużo emocji przyniósł im film pt. „Świnka Peppa w bibliotece” oraz zagadki przedstawione przez p. bibliotekarkę. Dzieci świetnie sobie z nimi poradziły . Na zakończenie wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość wypożyczenia sobie wybranej książeczki do czytania oraz obiecały, że będą często odwiedzały bibliotekę szkolną.


Przerwa na czytanie
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie „Przerwa na czytanie”. Celem akcji jest w głównej mierze pokazanie uczniom, że czytanie jest fajne, może być zabawą i sprawiać przyjemność.


Wizyta w Bibliotece Śląskiej
Dnia 17 października 2023 roku klasa 3aLO wybrała się na wycieczkę przedmiotową do Biblioteki Śląskiej. Celem wycieczki była edukacja czytelnicza oraz poszerzenie wiedzy na temat technologii, które pomagają w rozwoju czytelnictwa we współczesnym świecie.
Dzięki uprzejmości pracowników Biblioteki Śląskiej poznaliśmy zakątki pracowni digitalizacji analogowych zbiorów biblioteki, dowiedzieliśmy się również, że jej zasoby dopełniają także dokumenty wizualne oraz audio. Ponadto biblioteka udostępniła uczniom do przejrzenia jedne ze swych starszych zapisów dźwiękowych. Całość wyjścia uświetnił przeprowadzony z pasją wykład na temat kolekcjonowanych przez bibliotekę filmów oraz nośników dźwięku.

Opracowała Emilia Gregorczyk klasa 3aLO


BIBLIOTECZNE PODCHODY KLASY 4asp
Uczniowie klasy 4asp dnia 23 października 2023 złożyli wizytę w bibliotece szkolnej i wzięli udział w lekcji bibliotecznej pt. „Co znajduje się w bibliotece szkolnej?”. Poznali tajniki biblioteki szkolnej, zapoznali się z jej księgozbiorem, poznali budowę książki. Z zaciekawieniem obejrzeli film pt. „Mole książkowe”, który jest polecany przez Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Na zakończenie wzięli udział w zabawie w „Bibliotecznych podchodach” . Bardzo dzielnie poradzili sobie z odpowiedzią na wcześniej przygotowane pytania, które były ukryte w odpowiednich książkach. Dodatkowo do każdego pytania dołączona była litera. Ze wszystkich zebranych liter na zakończenie zabawy uczestnicy ułożyli hasło „CZYTAMY”.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA



Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci i młodzieży dlatego rozwijają wyobraźnię, pamięć , poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz pozwalają przeżywać wspaniałe emocje.  Polska Izba Książki po raz pierwszy ogłosiła Ogólnopolski  Dzień Głośnego Czytania. Patronką tego dnia wybrano Janinę Porazińską wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.  Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest m.in. w szkołach i bibliotekach. Uczennica naszej szkoły z klasy 6a szkoły podstawowej  Liwia Sklarczyk wzięła udział w konkursie z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, który odbył się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Katowicach. Liwia pięknie przeczytała  tekst z książki Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo. Tajemnica mostu”.


NARODOWE CZYTANIE 2023- „NAD NIEMNEM” ELIZA ORZESZKOWA
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012r wspólną lekturą  „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza . W 2013r w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł  Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza. W 2025r czytano „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016r „Quo Vadis”  Henryka , a w 2017r lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2018r w związku z jubileuszem  100r odzyskania przez Polskę niepodległości  Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W 2019 r lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie. Lekturą Narodowego Czytania w 2020r była „Balladyna” Juliusza Słowackiego  rok później „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, a w 2022r w Roku Romantyzmu Polskiego w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie Ballad i romansów dama Mickiewicza. W 2023r Narodowe Czytanie gościło powieść Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem” , która powstała w 1886-1887r. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 r, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80 XX w. Nad Niemnem to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego , którego 160 – lecie obchodzone jest w 2023r.



ROK SZKOLNY 2022/2023

Konkursy czytelnicze
W ostatnich miesiącach z okazji przypadającego 21 marca Światowego Dnia Poezji oraz 23 kwietnia Światowego Dnia Książki w naszej bibliotece szkolnej odbyły się konkursy czytelnicze pt. „Moja pierwsza książka wypożyczona z biblioteki szkolnej” oraz „Wiersze  obrazem malowane”. W pierwszym  wzięli udział uczniowie klasy pierwszej szkoły podstawowej. Drugi konkurs został skierowany do wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły.

Konkurs „Moja pierwsza książka wypożyczona z biblioteki szkolnej”.

1 miejsce
Marek Wnuk
Alicja Pawelczyk
Hanna Hałaszuk
Emil Lędzki- Szewczyk

2 miejsce
Jakub Dyga
Jakub Swat
Marta Fornalik
Zuzanna Kierat   

3 miejsce
Bartłomiej Nowak
Hubert Lemański

Konkurs „Wiersze obrazem malowane”
(kategoria klas 1-3)

1 miejsce
Maria Leńczyk kl.2ASP
Marek Wnuk kl 1 ASP
Aleksandra Skonieczek kl 3ASP
Martyna Wiśniewska kl 3ASP

2 miejsce
Emil Lędzki – Szewczyk kl. 1ASP

3 miejsce
Zuzanna Buchczyk kl. 3ASP

(kategoria klas 4-6)

1 miejsce
Helena Piosek kl. 6ASP
Marta Wawrzyniuk kl. 6ASP.

Wszystkim serdecznie gratulujemy.

 

Jest taka biblioteka …
Uczniowie klasy 4aSP i 4bSP pod opieką pani Izabeli Migdałek pani Alicji Biskup oraz pani Małgorzaty Kruży wybrali się na ciekawą wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej „Ficinus” w Rudzie Śląskiej. Po przybyciu na miejsce obejrzeliśmy Izbę Regionalną, w której oprowadzająca nas pani opowiedziała nam o śląskich zwyczajach, mogliśmy pooglądać przedmioty codziennego użytku zgromadzone w tradycyjne urządzonej kuchni. Wzięliśmy udział w zajęciach animacyjnych „O Akademii Pana Kleksa” z okazji przypadającego Dnia Piegów. Zostaliśmy zaangażowani w rozwiązywanie quizów i łamigłówek sprawdzających znajomość ulubionej książki. Mogliśmy także wykazać się swoją kreatywnością w wykonaniu komiksu oraz opracowaniu przepisu na udany dzień, dobrą zabawę, super książkę , wakacje oraz zyskanie przyjaciół na podstawie „Akademii Pana Kleksa”. Na zakończenie wizyty zapoznaliśmy się z księgozbiorem biblioteki w wypożyczalni działu dziecięcego. Książki to jednak najlepsi nasi przyjaciele.


SZKOŁA PODSTAWOWA: Dnia 28. 02.2023 czytelniczki naszej szkoły  uczestniczyły w Ogólnopolskim Konkursie Wielka Liga Czytelników. Rozwiązywały test w trybie on–line  na etapie powiatu.
W kategorii klas 1-3: Paulina Kocan z klasy 2a, Martyna Wiśniewska z klasy 3a wykazały się  znajomością książki „Marcel i czas” –Emilii  Becker,
w kategorii klas 4-6: Marta Krauze z klasy 4b – zmierzyła się ze  znajomością treści książki „Skandal w stolicy nudy”  Pawła Beręsewicza,
w kategorii klas 7-8: Marta Staniów, Laura Pawleta, Kinga Gacka  sprawdziły się  ze znajomośi treści książki „Stan splątania” Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel.
Drużyna Pauliny Kocan i Martyny Wiśniwskiej otrzymały tytuł I Wicemistrza Powiatu w kategorii klas I-III.
Drużyna Marty Staniów, Laury Pawlety i Kingi Gackiej otrzymały tytuł I Wicemistrza Powiatu w kategorii klas VII – VIII. Gratulujemy również udziału i zaangażowania w konkursie  Marcie Krauze, która reprezentowała kategorię klas IV- VI.


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W dniu 17.02.2023 w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej uczniów klasy pierwszej. Był to dla nich kolejny ważny dzień, wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki. Głównym celem uroczystości było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, zwrócenie uwagi na konieczność szanowania książek oraz zachęcanie do ich wypożyczania.  Specjalnie na tę okazję została przygotowana krótka część artystyczna przez uczestników kółka bibliotecznego. Przygotowali oni przedstawienie pt. „Urodziny Kopciuszka”. Następnie przyszli czytelnicy w obecności Księdza Dyrektora oraz Pani wicedyrektor złożyli uroczyste przyrzeczenie, że książki będą dla nich ważne i zawsze będą o nie dbać, korzystać z ich  mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe zakładki wzorowego czytelnika, które będą im przypominały o tym wydarzeniu. Wszyscy zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, radosnym, gdzie uczniowie  są zawsze mile widziani. Czytanie to wspaniała zabawa, dzięki której możemy odkrywać nowe miejsca, przeżywać przygody i zwiedzać świat, a także zawierać nowe przyjaźnie. Książki to kopalnia mądrości, dobrych rad. Kształtuje ona młodego czytelnika.

więcej zdjęć: https://salezjanie.com.pl/pasowanie-na-czytelnika/


VI OGÓLNOPOLSKI KONKURS
WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW EDYCJA 2022/2023

Właśnie rusza kolejna edycja konkursu „Wielka Liga Czytelników”. Polega ona na przeczytaniu 5 książek ze swojej kategorii wiekowej i wypełnieniu testów. Wszystkie potrzebne lektury dostępne są w szkolnej bibliotece. Konkurs ma na celu upowszechnianie książek oraz promocję czytelnictwa.
Chętnych do wzięcia udziału w tym konkursie zapraszamy do biblioteki szkolnej.

Dodatkowe informacje o konkursie – pobierz


LAUREACI ETAPU SZKOLNEGO

Kategoria klas  1-3
Paulina Kocan kl.2ASP
Martyna Wiśniewska kl.3ASP

Kategoria klas 4-6
Marta Krauze kl.4BSP

Kategoria klas 7-8
Marta Staniów kl.8ASP
Kinga Gacka kl.8BSP
Laura Pawleta kl.8ASp

GRATULUJEMY WIEDZY
Etap powiatowy odbędzie się on- line 28 lutego 2023 na terenie naszej szkoły.


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik był Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne hasło święta brzmi: „Czytanie dla pokoju”. Z tej okazji uczniowie naszej  szkoły zostali zaproszeni do udziału w konkursie czytelniczym pt. „Recenzja ulubionej książki” i fotograficznym  BookFace.  22 listopada na porannym słówku  zostali nagrodzeni ich uczestnicy. Celem konkursów jest rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. W pierwszym konkursie zwycięzcami zostali : 1 miejsce Oliwia Zawadzka kl 1BLO, 2 miejsce Marta Staniów kl. 8ASP, 3 miejsce Marta Krauze kl. 4BSP i Maria Leńczyk kl. 2ASP. Drugi konkurs został przeprowadzony w kilku kategoriach:lklasy1-4 1miejsce Zuzanna Buchczyk klasa 3SP, 2 miejsce Iga Adamowicz kl.4ASP, w kategorii klas  5-8   1miejsce zajęła Emilia Rybol kl. 6ASP, 2miejsce Tymoteusz Brandys kl. 5ASP, 3 miejsce Marta Staniów kl. 8ASP, kategoria liceum 1 miejsce Bartłomiej Nowok kl. 2ALO, 2 miejsce Zuzanna Litwin kl. 1ALO, 3 miejsce Joanna Tomeczek 1BLO. Wszystkim uczestnikom gratulujemy.


 

„Mała książka – wielki człowiek”

3 listopada 2022 po raz kolejny  zostały wręczone  pierwszoklasistom Wyprawki Czytelnicze w postaci książki pt: „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, D. Terakowskiej, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki – Iwony Chmielewskiej  oraz broszury „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”– , która jest poradnikiem dla rodziców i  opiekunów, podpowiadającym jak wspierać dziecko w nauce czytania.   W tym dniu zostali oni zapoznani z celem akcji oraz zostali zaangażowani w scenariusz, który został przygotowany z tej okazji. Ogólnopolski projekt jest prowadzony przez Instytut Książki w Krakowie. Jego celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Jednym z jego elementów są działania na rzecz uczniów, którzy dopiero rozpoczynają naukę w szkole podstawowej. Pragniemy ich zachęcić do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego , jak i z udziałem najbliższych:  rodziców, dziadków, opiekunów i nauczycieli. Na pewno otrzymane wyprawki  czytelnicze przyczynią się do zapoczątkowania miłości do książek, która będzie towarzyszyć uczniom na co dzień.


„Co znajduje się w bibliotece szkolnej ?” – lekcja biblioteczna klasa 4a i 4b szkoły podstawowej.

28 października 2022r w bibliotece szkolnej złożyli wizytę uczniowie klasy 4ai 4b szkoły podstawowej. Wzięli oni udział w lekcji bibliotecznej . Zostali zapoznani z księgozbiorem biblioteki oraz wszelkimi jej zakamarkami . Posłuchali ciekawostek o wartościach i  zaletach płynących z czytania książek. Na „deser książkowy” wszyscy z dużym entuzjazmem przystąpili do zabawy w „Biblioteczne podchody” . Zabawa przypominała grę w podchody, która zazwyczaj jest rozgrywana na podwórku lub boisku. Różniła się tylko tym, że pytania zostały wcześniej przygotowane i ukryte w odpowiednich książkach. Dodatkowo do każdego pytania dołączone były litery, z których uczestnicy zabawy ułożyli hasło. Uczniowie bardzo sprawnie szukali kolejnych liter w książkach. Na zakończenie lekcji każdy z nich mógł wypożyczyć ulubioną książkę.


Przerwa na czytanie – 19.10.2022

19 października nasza szkoła dołączyła do III Międzynarodowej edycji  VII Ogólnopolskiej Akcji pt. „Przerwa na czytanie”. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom. W tym dniu została  zorganizowana strefa czytania w formie  „kącika czytelniczego” w holu szkoły wypełnionego książkami , w którym uczniowie mogli wybrać i poczytać  interesujące ich książki. Uczniowie czytali także książki, które w tym dniu  przynieśli ze swojej domowej biblioteczki lub wypożyczyli z biblioteki szkolnej. Czytanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Na pewno do tej akcji dołączymy również za rok l lub będziemy je  przeprowadzać częściej. Akcja ta pokazała uczniom, że czytanie jest ciekawe i można czytać nawet w czasie przerwy co przyczyniło się do promocji czytelnictwa w szkole.


Literacka Nagroda Nobla 2022 – Annie Ernaux.


Francuska pisarka , urodzona w 1940 roku.  W 1971 roku ukończyła studia w dziedzinie literatury współczesnej na Universite de Rouen. W latach 1966-1977 uczyła francuskiego w szkołach średnich , po czym została wykładowczynią. Pisarka tworzy krótkie autobiograficzne powieści, w których analizuje emocje . Od czasu debiutu w  1974 na półkach księgarń na całym świecie  ukazało się już  ponad dwadzieścia jej książek. W tym ta jedna wydana po polsku mikropowieść  „Miejsce”. To wielkie święto francuskiej kultury.


03.09.2022 – NARODOWE CZYTANIE 2022

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł  Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa.

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu poezji Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819-1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczciwości , fantazji i ludowej moralności. Zbiór mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.


PODSUMOWANIE CZYTELNICTWA ZA ROK SZKOLNY 2021/2022


WRĘCZENIE DYPLOMÓW I NAGRÓD UCZESTNIKOM „WIELKIEJ LIGI CZYTELNIKÓW”


Jest taka biblioteka…
24 maja br. uczniowie klasy 4 SP pod opieką bibliotekarza naszej szkoły – pani Małgorzaty Kruży oraz polonisty – pani Aleksandra Charczyńskiej – Plomteux wyruszyli na ciekawą wycieczkę  – do Miejskiej Biblioteki Publicznej „Ficinus” w Rudzie Śląskiej.

Wysłuchaliśmy ciekawego wykładu dotyczącego historii lokalnej oraz zapoznaliśmy się z elementami architektury charakterystycznymi dla zabudowy przy ul. P. Kubiny.

Obejrzeliśmy Izbę Regionalną, w której oprowadzająca nas pani opowiedziała nam o śląskich zwyczajach, mogliśmy pooglądać przedmioty codziennego użytku zgromadzone w tradycyjnie urządzonej kuchni.

Następnie zapoznaliśmy się z księgozbiorem biblioteki w wypożyczalni działu dziecięcego, a na „literacki deser” zaproponowano nam interaktywne zabawy lekturowe.

Radość uczniów była bezcenna!

Oby pasja czytelnicza nigdy nas nie opuszczała – warto zadbać już dziś o kulturę bliskiego obcowania ze słowem pisanym w jego różnorodnych formach.


INTELEKTUALNE JEŻE
Uczestnicy koła bibliotecznego (uczniowie klasy 4SP) uruchomili pokłady swojej wyobraźni. Wykazali się dużą kreatywnością i postanowili zagospodarować stare, ziszczone książki, z których wykonali piękne, intelektualne jeże.


KONKURS WOJEWÓDZKI „WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW” PÓŁFINAŁ
Dnia 7 kwietnia 2022 roku cztery  uczennice Szkoły Podstawowej wzięły udział w Wojewódzkim Konkursie „Wielka Liga Czytelników” w kategorii klas 1-3 i 7-8 w formie online. Klasy 1-3 reprezentowała drużyna w składzie : Marta Krauze klasa 3 SP oraz Rozalia Gawenda klasa 2SP., które zmagały się z pytaniami z książki  pt. „Ambaras” Tomasza Samojlika. Książka konkursowa opowiada prostą historię o wilku – małym detektywie, która uczłowiecza dzikie zwierzęta , ale nie zamienia ich w bajkowe przytulanki.  Drugą drużynę w kategorii klas  7-8  reprezentowały uczennice klasy  7 Laura Pawleta i Marta Staniów, które rozwiązywały test ze wspaniałej opowieści o odwadze, która pozwala zostać superbohaterem i zmieniać świat na lepszy.pt. „Szmaragdowa ważka” Ariadny Piepiórki. Myślę, że wymienione książki półfinałowe  na pewno dostarczyły uczestniczkom wielu pozytywnych wrażeń.


8 MAJA  DZIEŃ BIBLIOTEKARZA
„Biblioteka jest instytucją, która całym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona, bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy.” – Jan Paweł II

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja od 1985 roku. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Źródło: Czasopismo „Biblioteka w szkole”


23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Święto to jest organizowane co roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, a jego pomysłodawcą był dziennikarz, wydawca i promotor czytelnictwa Vicente Clavel.

Źródło: https://pl.wikipedia.org

 


2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Obchodzony jest w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Święto zostało zainicjowane w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Od tego czasu obchody co roku organizuje inne państwo. Polska była organizatorem święta w 1977 roku. Przewodnie hasło brzmiało: „Książka moim oknem na świat” Obchody odbywały się także w takich krajach jak: Belgia, Brazylia, Indie, Hiszpania, Japonia, Nowa Zelandia, Rosja, Stany Zjednoczone.

Źródło: https://pl.wikipedia.org


2 kwietnia – św. Jan Paweł II 17 rocznica śmierci
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920r. Był polskim duchownym, poetą, arcybiskupem, kardynałem, natomiast od października 2 kwietnia 2005r papieżem głową Watykanu. Przyszedł na świat w Wadowicach. Jego młodość określały aktywności sportowe oraz funkcja ministranta

Źródło: https://pl.wikipedia.org


1 kwietnia – Józef Mackiewicz 120. rocznica urodzin
Jeden z największych w dziejach pisarzy polskich. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Po wojnie odbył studia przyrodnicze na uniwersytetach w Warszawie i Wilnie. Stworzył oryginalny model powieści fabularno-dokumentarnej epicko przedstawiający obraz rzeczywistości. Od 2002 roku przyznawana jest Nagroda Literacka imienia Józefa Mackiewicza. Jego twórczość cieszy się wielkim uznaniem krytyków i badaczy literatury.

Źródło: Czasopismo “Biblioteka w szkole”


21 MARCA – ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI – to święto ustanowione przez UNESCO jesienią 1999r. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu.   Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Poezja przynosi człowiekowi duchową odnowę i moralne ocalenie, pomaga mu zachować indywidualność i skłania do niezależnego myślenia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org


19 MARCA – HENRYK SIENKIEWICZ – 117 ROCZNICA PRZYZNANIA LITERACKIEJ NAGRODY NOBLA– polski nowelista, powieściopisarz i publicysta, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości , jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX w.

Źródło: https://pl.wikipedia.org


4 MARCA – RYSZARD KAPUŚCIŃSKI – 90 ROCZNICA URODZIN  polski reportażysta, publicysta, poeta i fotograf zwany „cesarzem  reportażu”. Należy do czołówki najczęściej tłumaczonych autorów polskich.

Źródło: https://pl.wikipedia.org


8 luty 2022 r. – Dzień Bezpiecznego Internetu

W związku z obchodami tego święta pragniemy zwrócić uwagę użytkowników Internetu na kilka ważnych spraw:

Phishing – Jak nie dać się złowić?

Phishing (czyli łowienie) jest coraz powszechniejszy. Jego celem może być zdobycie hasła do konta bankowego lub zaszyfrowanie danych i zażądanie okupu za odszyfrowanie.

Najczęstsza metoda polega na rozsyłaniu maili do złudzenia przypominających korespondencję firmową. Ponieważ samo odczytanie maila jest bezpieczne, haker musi skłonić odbiorcę do kliknięcia na przesłany link lub otwarcia załącznika. Zawsze trzeba się dwa razy zastanowić, zanim zrobi się którąś z tych rzeczy.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI:

  • Poważne firmy nie powinny prosić o zalogowanie się poprzez wejście na podany w treści maila link, chyba że odbiorca sam poprosił o wysłanie maila w celu zmiany hasła. Najlepiej zawsze samemu wpisywać adres lub korzystać z Google’a. Prywatne dane można podawać tylko na bezpiecznych stronach — takich, które w przeglądarce obok adresu są oznaczone kłódeczką.
  • Najczęstszą metodą hakerów jest próba wystraszenia odbiorcy, aby zaczął działać szybko i bez zastanowienia. Typowy przykład to ostrzeżenie, że ktoś włamał się na konto: Najprawdopodobniej ktoś chciał włamać się na Twoje konto w serwisie PayPal. Aby do tego nie dopuścić tymczasowo zablokowaliśmy Twoje konto. Należy udać się pod Adres……
  • Podejrzane powinny być wszystkie formaty plików. W plikach PDF można załączyć skrypt ściągający dodatkowe dane (chociaż program powinien to zasygnalizować). Analogicznie da się dodać skrypt do plików Worda. Bardziej nietypowy atak polegał na rozsyłaniu obrazków na Facebooku, które kierowały do strony z filmikiem. Strona informowała, że do obejrzenia filmu niezbędny jest dodatek. Zainstalowanie go infekowało komputer.
  • Podejrzane są adresy stron, które udają autentyczne, ale odrobinę różnią się od oryginałów, np. ssl-paypal.tk zamiast paypal.com, odzyskaj-allegro.tk zamiast allegro.pl. Niestety nie jest to regułą i zdarza się, że wiarygodna firma używa takich podejrzanych adresów (np. paypal-communication.com jest OK).
  • Nie należy zwracać uwagi na to, że mail jest ładny graficznie, z oryginalnymi obrazkami. Hakerzy potrafią również podrobić adres mailowy, z którego mail został wysyłany (większość takich prób jest blokowanych, ale nie wszystkie). Nie można ufać nawet adresowi strony widocznemu w treści maila. Gdy najedziemy myszką na taki link, na dole pojawi się prawdziwy adres docelowy — jeśli różni się on od widocznego w mailu, jest to bardzo podejrzane.
  • Uważać należy nawet na maile od znajomych, bo istnieją wirusy przejmujące kontrolę nad skrzynką i rozsyłające się do wszystkich znajomych z książki adresowej programu pocztowego.

źródło: strona „Biblioteki w szkole”


22  STYCZEŃ – 1 ROCZNICA ŚMIERCI HENRYKA JERZEGO CHMIELEWSKIEGO ps. PAPCIO CHMIEL – polski grafik, rysownik i publicysta, Kawaler Orderu Orła Białego. To już rok, kiedy nie ma z nami Papcio Chmiela. Jego komiksy znali wszyscy, wychowywały się na nich całe pokolenia. Komiksowe przygody i perypetie Tytusa Romka i Atomka wciąż bawią małych i dużych, a w dodatku są dostępne w naszej bibliotece.


18 STYCZEŃ  1882  – URODZIŁ SIĘ ALAN ALEKSANDER MILNE , zmarł 66 lat temu – 31 stycznia 1956 roku. – brytyjski pisarz, autor książek dla dzieci „Kubuś Puchatek”, „Chatka Puchatka”.

Alan był osobą bardzo rodzinną , szczególnie mocno związaną z jednym ze swoich braci – Kennethem. To on namówił młodego Alana do spróbowania sił w pisarstwie, sam zresztą zaczynał swoją przygodę z literature. Był bardzo uzdolnionym uczniem. Duży wpływ na młodego człowieka miał inny , znany brytyjski pisarz – Herbert George Wells, który był jego nauczycielem. Na początku kariery pisarskiej autor publikował swoje treści w gazetce uczelnianej, a następnie w popularnych czasopismach.. Po ślubie z Dorothy De Selincourt, w obliczu I Wojny Światowej, wstąpił do wojska. Po zakończeniu wojny Alanowi urodził się syn – Christopher (Krzyś) – który dał początek postaci Krzysia z “Kubusia Puchatka” Prawdziwy rozkwit kariery A.A.Milne nastapił właśnie od momentu pojawienia się syna – wtedy autor zaczął pisać wierszyki I skłaniać się ku literaturze dziecięcej. Z pozoru błahą  informacją jest to, że Christopher na pierwsze urodziny otrzymał od taty present – pluszowego misia. Dziś Kubuś Puchatek to z pewnością  najbardziej znany bohater książek dla dzieci.

Źródło: https://kultura.onet.pl


9 STYCZNIA – 77 URODZINY MAŁGORZATY MUSIEROWICZ polskiej pisarki  autorki książek dla dzieci i młodzieży.


27 GRUDNIA – 68 ROCZNICA URODZIN JULIANA TUWIMA– jednego z najbardziej znanych poetów dwudziestolecia międzywojennego, współzałożyciela  grupy Skamander, autora zarówno satyr, jak i wierszy dla  dzieci.


17 GRUDNIA – SETNA ROCZNICA URODZIN  GABRIELI  ZAPOLSKIEJ polskiej publicystki i dramatopisarki, przedstawicielki naturalizmu.

„Ktoś, co sam serca w sobie
nie pielęgnował, na próżno będzie o nie kołatał do innych”
Gabriela Zapolska


13 grudnia – Dzień Księgarza

Od 85 lat obchodzony jest Dzień Księgarza – święto, które posiada swoją tradycję. W 1932 roku na rynku książki wprowadzono nowe zasady udzielania rabatów księgarzom przez wydawców: przy zamówieniu tuzina egzemplarzy  jednego tytułu wydawca dodawał bezpłatnie egzemplarz trzynasty, co stanowiło w praktyce dodatkowy rabat w wysokości 8,3 %. Stąd wzięła się tradycja, aby Święto Księgarza obchodzić trzynastego dnia dwunastego miesiąca. System rabatów z międzywojnia nie przetrwał do dziś, ale 13 grudnia nadal obchodzą swoje święto.


LITERACKA NAGRODA NOBLA

Poznaliśmy nazwisko laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – jak ogłosiła Akademia Szwedzka, został nim tanzański pisarz Abdulrazak Gurnah.

Tańzanski pisarz został uhonorowany „za bezkompromisową i cechującą się współczuciem refleksję nad skutkami kolonializmu i losem uchodźców, znajdujących się w przepaści między kulturami i kontynentami”.

Tegoroczny laureat urodził się w 1984r. na wyspie Zanzibar. Gdy miał 18 lat, przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął studia. Do niedawna był profesorem literatury angielskiej i postkolonialnej na Uniwersytecie Kent w Canterbury. Wydał m.in. powieści: „Memory of departure” (1987).

Gurnah jest autorem 10 powieści szeregu opowiadań . W swych utworach, pisanych w języku angielskim, porusza kwestie emigracji, które  zna z własnego doświadczenia.

Literacką Nagrodę Nobla otrzymało do tej pory pięcioro Polaków- Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980), Wisława Szymborska  (1996) i Olga Tokarczuk (2018).


LITERACKA NAGRODA NIKE – dla Zbigniewa Rokity za „Kajś”! Opowieść o Śląsku

Nagrodę Literacką Nike 2021 jury przyznało Zbigniewowi Rokicie za książkę „Kajś” „Rokita rekonstruuje wielorakie sposoby zapominania i odsuwania zdarzeń sięgających początków XX  wieku zamykania Śląska w polskości lub niemieckości, byle daleko od jakiejkolwiek odrębności, autonomii, integralności „ – napisała w laudacji prof. Inga Iwasiów , przewodnicząca jury.

„Kajś” to bardzo osobisty reportaż autorstwa Zbigniewa Rokity. Okazał się on niekwestionowanym zwycięzcą gali. Swoją Nike przyznali mu także czytelnicy.

Zbigniew Rokita urodził się w 1989 roku , pochodzi z Gliwic.  Jest reporterem, redaktorem pisze nie tylko o Górnym Śląsku ale także o Europie Wschodu. Przyznał – Myślę o sobie jako o śląsko – polskim reporterze, choć cały jestem ulepiony z dylematów co do mojej śląskości i inaczej odpowiedziałbym na to pytanie rok temu, inaczej być moze odpowiem za rok i być może za jakiś czas będę myślał o śląskim autorze.


25 LISTOPADA – DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA BOHATERA BAJEK I FILMÓW

Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest od 2002 roku na całym świecie. W tym dniu warto powspominać towarzyszy z dzieciństwa, którzy wiernie nam służyli. Pierwszy pluszowy niedźwiadek został uszyty zaledwie sto lat temu i błyskawicznie zyskał wielką popularność . Szybko stał się obiektem pożądania każdego dziecka i ucieleśnieniem tego, co dobre, ciepłe i delikatne. Dzień Pluszowego Misia świętujemy co roku w dniu powstania pierwszej maskotki.

Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol. Wszystkie ,choć wyglądem różniły się od siebie , były pluszowymi niedźwiadkami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest symbolem dobra, miłości , ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy . Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.


LISTOPADOWE ROCZNICE LITERACKIE

10.11. 2021 – 137. rocznica urodzin Zofii Nałkowskiej
13.11.2021 – 97. rocznica przyznania Literackiej Nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi
13.11.2021 – 75. rocznica urodzin Stanisława Barańczaka
14.11.2021 – 143. rocznica  urodzin Leopolda Staffa
15.11.2021 – 105. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza
20.11.2021 – 96. rocznica  śmierci Stefana Żeromskiego
24.11.2021 – 130. rocznica urodzin Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej
26.11.2021 – 166. rocznica śmierci Adama Mickiewicza
28.11. 2021 – 114. Rocznica śmierci Stanisława Wyspiańskiego


15 listopada – V Ogólnopolski Dzień Biblioterapii „Czytanie zbliża. Biblioterapia w izolacji społecznej”

Wiele badań, jakie do tej pory przeprowadzono, wskazuje, że biblioterapia prowadzi do zmniejszenia stresu , przyczynia się do pozytywnej zmiany nastroju, pozwala zrozumieć swoje przeżycia , rozwija procesy poznawcze , niweluje poczucie osamotnienia i izolacji społecznej , a także wzmacnia wiarę we własne możliwości. Oddziaływania biblioterapii można podzielić na:

– terapeutyczno – rehabilitacyjne – są to działania ukierunkowane na udzielenie psychicznego wsparcia , pomaganie w redukcji stresu, leku i napięcia. Ponadto wzmacniają wiarę w siebie i swoje możliwości. Pomagają w pokonaniu poczucia niezrozumienia, osamotnienia bądź izolacji społecznej.

– dydaktyczno – wychowawcze – to działania , które skłaniają do przemyśleń i autorefleksji , kształtują postawy moralne, rozbudzają wyobraźnię, wspierają procesy poznawcze

– profilaktyczne – to takie , które pozwalają na wartościowe spędzanie wolnego czasu, wspierają budowanie pozytywnego obrazu świata i siebie, pogłębiają wrażliwość rozwijają wyobraźnię.

Bajki terapeutyczne określane jako bajki – pomagajki , goszczą również na naszych bibliotecznych półkach. Są to historie niezwykłe, tak skonstruowane i napisane, by pozwalały na odnalezienie w nich cząstkę siebie, swoich uczuć, emocji , konkretnych problemów, z którymi się borykamy. Młodzi czytelnicy mogą utożsamiać się z bohaterem i przeżyć z nim daną historię, pozostając w bezpiecznym miejscu. Bajka pomagajka zawiera wiele wskazówek, co można zrobić , by poradzić sobie z danym problemem . Zachęcam do sięgania po nie.


AKCJA CZYTELNICZA – CZYTAJ PL 2021

Największa w Polsce i na świecie akcja czytelnicza w tym roku szczególnie mocno widoczna jest w przestrzeni wirtualnej. Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery. Już po raz czwarty w ramach akcji „Upoluj swoją książkę”, organizowanej z inicjatywy Instytutu Książki.


29 październik  2021 –  97 rocznica urodzin ZBIGNIEWA HERBERTA

Zbigniew Herbert ur. 29.10.1924 we Lwowie, zm.28.07.1998 w warszawie- polski poeta, dramatopisarz, eseista. W czasie II wojny światowej był członkiem AK, walczył w obronie Lwowa. Pośmiertnie został uhonorowany Orderem Orła Białego. Debiutował w 1956 roku tomem wierszy „Struna światła”; inne ważne dzieła poety to m.in. : Pan Cogito (1974), Raport z oblężonego miasta (1938), Epilog burzy (1998). Poezja Herberta jest głęboko zakorzeniona w tradycji europejskiej, często odwołuje się do antycznej mitologii, dzieł filozoficznych i historii.

Poniżej jeden z najbardziej znanych utworów poety:

„Przesłanie Pana Cogito”

Idź dokąd poszli tamci do ciemnego kresu

po złote runo nicości twoją ostatnią nagrodę

idź wyprostowany wśród tych co na kolanach

wśród odwróconych plecami i obalonych w proch

ocalałeś nie po to aby żyć

masz mało czasu trzeba dać świadectwo

bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny

w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy

a Gniew twój bezsilny niech będzie jak morze

ilekroć usłyszysz głos poniżonych i bitych

niech nie opuszcza ciebie twoja siostra Pogarda

dla szpiclów katów tchórzy – oni wygrają

pójdą na twój pogrzeb i z ulgą rzucą grudę

a kornik napisze twój uładzony życiorys

i nie przebaczaj zaiste nie w twojej mocy

przebaczać w imieniu tych których zdradzono o świcie

strzeź się jednak dumy niepotrzebnej

oglądaj w lustrze swą błazeńską twarz

powtarzaj: zostałem powołany – czyż nie było lepszych

strzeż się oschłości serca kochaj źródło zaranne

ptaka o nieznanym imieniu dąb zimowy

światło na murze splendor nieba

one nie potrzebują twego ciepłego oddechu

są po to aby mówić: nikt cię nie pocieszy

czuwaj – kiedy światło na górach daje znak – wstań i idź

dopóki krew obraca w piersi twoją ciemną gwiazdę

powtarzaj stare zaklęcia ludzkości bajki i legendy

bo tak zdobędziesz dobro którego nie zdobędziesz

powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem

jak ci co szli przez pustynię i ginęli w piasku

a nagrodzą cię za to tym co mają pod ręką

chłostą śmiechu zabójstwem na śmietniku

idź bo tylko tak będziesz przyjęty do grona zimnych czaszek

do grona twoich przodków: Gilgamesza Hektora Rolanda

obrońców królestwa bez kresu i miasta popiołów

Bądź wierny Idź.


25 października – 140 rocznica urodzin Pablo Picasso

Ur. 25 października 1881r. w Maladze, zm. 8 kwietnia 1973 roku w Mougins – hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik, ceramik oraz poeta, uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. Talent Picassa został odkryty przez jego ojca , znakomitego rysownika. Od najmłodszych lat Pablo Picasso ujawniał uzdolnienia malarskie i plastyczne. Najpierw kształcił się w Hiszpanii, później w Paryżu (w latach 1901-1922), gdzie znaczne oddziaływanie na jego twórczość miało zetknięcie się z postimpresjonistami (m.in. Henrim de Touluse – Lautrekiem, który miał duży wpływ na jego dorobek twórczy sprzed 1901 roku.


16 października  – Dzień Papieża Jana Pawła II


9 październik 2021 – 100 rocznica urodzin Tadeusza Różewicza

9 października 2021r  minęła  100 rocznica urodzin Tadeusza Różewicza – wybitnego polskiego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty.

Tadeusz Różewicz urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku jako drugi syn Władysława i Stefanii z Gelbardów. Zmienił polską poezję, stworzył jej nową formę, co jest widoczne już w pierwszym tomie „Niepokój” z 1947 roku. Ambasador polszczyzny. Poeta przełomu, głęboko związany z losem pokolenia wojennego. Po przeżyciu ludobójstwa, okrucieństwa wojny, Holocaustu, stworzył nowy język poezji. „Mam dwadzieścia cztery lata/ ocalałem/ prowadzony na rzeź” – pisał w wierszu „Ocalony”, poszukując nowego ładu etycznego. Wnikliwy obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. Nieobojętny, pełen czułości dla świata i empatii dla szarego człowieka – bohatera. Poprzez nową poetycką formę precyzyjnie definiował kryzys współczesnego świata jak i rozdarcie współczesnego człowieka. Wybitny dramaturg. Teatr Różewicza jest teatrem fragmentarycznym, realistycznym, teatrem absurdu.

Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską. Wśród najważniejszych dzieł Artysty można wymienić tomy poezji: „Niepokój”, „Czerwona rękawiczka”, „Zawsze fragment”, „Matka odchodzi”  oraz dramaty: „Kartoteka”, „Stara kobieta wysiaduje”, „Białe małżeństwo”, „Do piachu”, „Pułapka”.

Tadeusz Różewicz w sposób szczególny związany był z Krakowem, Gliwicami i Wrocławiem. Odznaczony m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Opolskiego. Laureat wielu nagród krajowych i zagranicznych.

Zmarł 24 kwietnia 2014 roku we Wrocławiu, spoczął na cmentarzu przy kościele ewangelickim Naszego Zbawiciela w Karpaczu. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wyjątkowym znaczeniu dorobku poety, oddając hołd jego artystycznym dokonaniom, ustanawia rok 2021 Rokiem Tadeusza Różewicza.


PAŹDZIERNIK 2021
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W ciągu roku są dni, a nawet cały miesiąc, kiedy to w sposób szczególny zwracamy uwagę na rolę biblioteki w życiu każdego z nas. W kwietniu obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, w maju z racji Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek więcej uwagi poświęcamy bibliotekom publicznym.  Październik jest miesiącem bibliotek szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r i ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Tegoroczne hasło brzmi: „Baśnie i legendy z całego świata”.


24 września 2021 – 200 rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida

Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid herbu Topór ( ur. 24 września 1821 w Laskowie- Głuchach, zm. 23 maja 1883 w Paryżu) – polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof. Często uznawany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych.

źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org

13 września 2021 – 127 rocznica urodzin Juliana Tuwima

Julian Tuwim  (ur. 13 września 1894 w Łodzi zm. 27 grudnia 1953 w Zakopanem) Któż z nas nie zna takich utworów jak: „Lokomotywa”, „Okulary”, „Rzepka”, „O panu Tralalińskim”  czy „Ptasie radio”? ich autorem jest Julian Tuwim – poeta, satyryk i autor tekstów kabaretowych oraz tłumacz, jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Współzałożyciel kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej ”Skamander”.

źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org