Wymiana polsko – niemiecka

Informacje na temat wymiany Polsko – Niemieckiej 2019/2020

Szkoła partnerska:
RUDOLPH-BRANDES-GYMNASIUM
Wasserfuhr 25e
32108 Bad Salzuflen
(0 52 22) 952 614

Termin wymiany:
Planujemy wyjazd do Niemiec:  23.11.2019  – 29.11.2019   (termin może nieco  ulec zmianie ze względu na dostępność biletów lotniczych)
Termin rewizyty ustalamy zawsze podczas pobytu w Niemczech – uwzględniamy terminy egzaminów ( przynajmniej dwa tygodnie przed egzaminami)

Cel  –  przełamywanie stereotypów, szlifowanie umiejętności języka angielskiego i niemieckiego, aspekty historyczne, kulturowe i krajoznawcze
Forma przejazdu:
Lot samolotem z Katowic Pyrzowic do Dortmundu ( ew. autokarem z Chorzowa) – w zależności od dostępności środków finansowych/ dostępności biletów lotniczych

Zakwaterowanie:
U rodzin niemieckich z wyżywieniem/  rewizyta – osoby uczestniczące goszczą u siebie partnera z Niemiec
Koszt wymiany
Program wymiany jest współfinansowany ze środków PNWM (Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży).    Wymagany jest wkład własny – w tym roku wynosi on 700 zł  – na cały dwutygodniowy program wymiany.   Środki te są przeznaczane na:  wizyty w muzeach, miejscach pamięci, przejazdy autokarem do Oświęcimia i Krakowa, ubezpieczenie, przelot samolotem, materiały potrzebne do przeprowadzenia wymiany.
Koszty dodatkowe – Zapewnienie gościowi biletów na  przejazdy środkami lokomocji publicznej – jeśli zachodzi taka potrzeba,  ewentualne wyjścia wieczorne. (Każdy w swoim kraju)

Program:
w Niemczech:
udział  w zajęciach integracyjnych oraz edukacyjnych – zapoznanie ze szkołą, udział w zajęciach szkolnych,  spotkanie z burmistrzem miasta, gra miejska  w Bad Salzuflen, zwiedzanie okolicznych miast takich jak Bielefeld, Lemgo, Detmold, (Muzea)
(szczegółowy plan dostępny będzie po przesłaniu go przez stronę niemiecką- około miesiąc przed wymianą), przeprowadzenie wspólnego projektu historyczno – kulturalnego „Nie dziel – łącz”
w Polsce:
udział w zajęciach edukacyjnych, zwiedzanie okolicznych miast – Katowice, Tarnowskie Góry,  Kraków , Oświęcim, wspólna praca nad projektem.
Uczniowie mają szansę poznać swoich partnerów przed wyjazdem – dzięki wymianie mailowej – zachęcamy do nawiązania kontaktów.

Rewizyta:
W czasie przyjazdu grupy niemieckiej polski uczestnik wymiany zobowiązany jest do przyjęcia do siebie do domu osoby ze strony niemieckiej, u której sam był zakwaterowany w Niemczech. Grupa polska i niemiecka biorą w tym czasie udział w specjalnie przygotowanym przez szkołę programie dla uczestników wymiany.

(Wycieczki edukacyjne, kulturoznawcze, wizyty oficjalne, program językowy, historyczny, integrujący) – program szkolny kończy sie z reguły około 15.00  – ale program w  Krakowie, Oświęcimiu  i spotkanie pożegnalne około 17 – 19)
W czasie wolnym uczniowie indywidualnie troszczą się o swojego gościa. Popołudniami uczniowie starają się raczej  przebywać w większych grupach – planują wyjścia  na kręgle, Laser Hause  lub do innych punktów rozrywkowych  lub po prostu spotykają się w grupach w restauracjach lub w domach.  
Jest przewidziany jeden dzień na integrację z rodziną – wtedy rodzina goszcząca proponuje indywidualnie spędzenie czasu – jest to zazwyczaj niedziela. Istnieje także możliwość spotkania z innymi rodzinami  i wspólnego zagospodarowania czasu.

Formalności:
Informacje o wymianie  – na stronie szkoły oraz pół godziny przed spotkaniem  z wychowawcą (I- sze spotkanie z rodzicami wg kalendarza szkolnego)
 
Krótka historia wymiany polsko – niemieckiej w szkole:

Pierwsza wymiana polsko – niemiecka w naszej szkole miała miejsce w 2000 roku, kiedy to nawiązana została pierwsza współpraca ze szkołą w miejscowości Chemnitz.
Uczniowie biorący udział w tej wymianie realizowali europejski program Leonardo da Vinci, w ramach którego wymieniali się swoim doświadczeniem i wiedzą z zakresu stolarstwa, gdyż program ten przeznaczony był dla uczniów szkoły zawodowej, którzy chcieli zdobyć dodatkowe kwalifikacje z dziedziny stolarstwa oraz dodatkowo interesowali się informatyką.
Mimo, iż realizacja tego przedsięwzięcia była w tamtych latach bardzo trudna, program zakończył się sukcesem, jego uczestnikom dając niezwykłe wspomnienia, nowe kontakty i przyjaźnie, a nabyte umiejętności zaowocowały zdobytymi certyfikatami zawodowymi.
W następnych latach szkoła wzbogaciła swoje kontakty o nowego partnera z miejscowości Meerane, gdzie uczniowie byli osobistymi gośćmi nie tylko samej szkoły, ale również burmistrza miasta i jego żony. Bardzo mile wspominamy tamte lata, gdzie opiekowano się nami z największa troską. Mieliśmy okazję nie tylko do wymiany wzajemnych doświadczeń na polu szkolnym, ale również do zwiedzenia wielu niemieckich zakładów produkcyjnych i obserwacji ich działalności.
Wszystkie projekty realizowane są dzięki Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży, oraz Stowarzyszeniu Chrześcijańskich Dzieł Wychowania.  To dzięki ich merytorycznemu i finansowemu wsparciu możliwa jest realizacja programów wymiany.
W 2007 roku szkoła nawiązała współpracę z obecnym partnerem niemieckim Rudolf Brandes Gymnasium z miejscowości Bad Salzuflen. To malownicze miasteczko słynie ze swoich kurortów, które zapoczątkowane zostały dzięki wydobyciu soli na tym terenie.
W 2018 roku szkoła nawiązała współpracę z jeszcze jednym partnerem z Niemiec Peter – Wurst – Gymnasium w Wittlich. Miasto to znajduje się w południowo – zachodnich Niemczech. Stanowi również wspaniałe miejsce wypadowe do Luxemburga, Belgii czy Francji. W 2019 roku odbyła się pierwsza wymiana z tym partnerem.
Niejednokrotnie podczas wymian polsko – niemieckich realizowane są bardzo trudne projekty związane z wzajemną historią. Nauczyciele niemieccy szczególny nacisk kładą każdorazowo na przybliżanie młodzieży trudnej historii czasów hitlerowskich i pobyt młodych Niemców w Polsce wiąże się nierozerwalnie z dwudniową wizytą w Muzeum Auschwitz i Birkenau. Wizyta w muzeum stanowi dla młodzieży niemieckiej szczególne, wzruszające przeżycie, które wspominają potem wielokrotnie w rozmowach i korespondencji ze swoimi polskimi rówieśnikami. Współpraca szkół w tym obszarze udowadnia jednak, iż tematyka ta pomaga uporać się z wzajemnymi uprzedzeniami i niezbędne jest jej każdorazowe podejmowanie.
Ale wymiany to nie tylko praca nad projektem, to przede wszystkim wielka frajda dla ludzi o otwartych umysłach i chętnie nawiązujących nowe kontakty.
W trakcie wymian odbywa się szereg spotkań integracyjnych, wspólne ogniska, posiłki, wycieczki , powodują, iż uczestnicy często bardzo mocno zaprzyjaźniają się z sobą, a przede wszystkim utrzymują kontakty jeszcze długo po zakończeniu oficjalnego programu.
Szczególne podziękowania kierujemy do rodziców, którzy aktywnie angażują się w pomoc przy organizacji wymiany, a przede wszystkim są otwarci na przyjęcie u siebie w domu obcej osoby.

Przydatne linki:

Strona internetowa szkoły

Strona internetowa miasta Bad Salzuflen

Prezentacja multimedialna Polska-Niemcy-Europa. Razem lepiej

Linki – które odsyłają do rzeczy, które będziemy zwiedzać
Menu