Biblioteka aktualności

9 STYCZNIA – 77 URODZINY MAŁGORZATY MUSIEROWICZ polskiej pisarki  autorki książek dla dzieci i młodzieży.


27 GRUDNIA – 68 ROCZNICA URODZIN JULIANA TUWIMA– jednego z najbardziej znanych poetów dwudziestolecia międzywojennego, współzałożyciela  grupy Skamander, autora zarówno satyr, jak i wierszy dla  dzieci.


17 GRUDNIA – SETNA ROCZNICA URODZIN  GABRIELI  ZAPOLSKIEJ polskiej publicystki i dramatopisarki, przedstawicielki naturalizmu.

„Ktoś, co sam serca w sobie
nie pielęgnował, na próżno będzie o nie kołatał do innych”
Gabriela Zapolska


13 grudnia – Dzień Księgarza

Od 85 lat obchodzony jest Dzień Księgarza – święto, które posiada swoją tradycję. W 1932 roku na rynku książki wprowadzono nowe zasady udzielania rabatów księgarzom przez wydawców: przy zamówieniu tuzina egzemplarzy  jednego tytułu wydawca dodawał bezpłatnie egzemplarz trzynasty, co stanowiło w praktyce dodatkowy rabat w wysokości 8,3 %. Stąd wzięła się tradycja, aby Święto Księgarza obchodzić trzynastego dnia dwunastego miesiąca. System rabatów z międzywojnia nie przetrwał do dziś, ale 13 grudnia nadal obchodzą swoje święto.


LITERACKA NAGRODA NOBLA

Poznaliśmy nazwisko laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – jak ogłosiła Akademia Szwedzka, został nim tanzański pisarz Abdulrazak Gurnah.

Tańzanski pisarz został uhonorowany „za bezkompromisową i cechującą się współczuciem refleksję nad skutkami kolonializmu i losem uchodźców, znajdujących się w przepaści między kulturami i kontynentami”.

Tegoroczny laureat urodził się w 1984r. na wyspie Zanzibar. Gdy miał 18 lat, przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął studia. Do niedawna był profesorem literatury angielskiej i postkolonialnej na Uniwersytecie Kent w Canterbury. Wydał m.in. powieści: „Memory of departure” (1987).

Gurnah jest autorem 10 powieści szeregu opowiadań . W swych utworach, pisanych w języku angielskim, porusza kwestie emigracji, które  zna z własnego doświadczenia.

Literacką Nagrodę Nobla otrzymało do tej pory pięcioro Polaków- Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980), Wisława Szymborska  (1996) i Olga Tokarczuk (2018).


LITERACKA NAGRODA NIKE – dla Zbigniewa Rokity za “Kajś”! Opowieść o Śląsku

Nagrodę Literacką Nike 2021 jury przyznało Zbigniewowi Rokicie za książkę „Kajś” „Rokita rekonstruuje wielorakie sposoby zapominania i odsuwania zdarzeń sięgających początków XX  wieku zamykania Śląska w polskości lub niemieckości, byle daleko od jakiejkolwiek odrębności, autonomii, integralności „ – napisała w laudacji prof. Inga Iwasiów , przewodnicząca jury.

„Kajś” to bardzo osobisty reportaż autorstwa Zbigniewa Rokity. Okazał się on niekwestionowanym zwycięzcą gali. Swoją Nike przyznali mu także czytelnicy.

Zbigniew Rokita urodził się w 1989 roku , pochodzi z Gliwic.  Jest reporterem, redaktorem pisze nie tylko o Górnym Śląsku ale także o Europie Wschodu. Przyznał – Myślę o sobie jako o śląsko – polskim reporterze, choć cały jestem ulepiony z dylematów co do mojej śląskości i inaczej odpowiedziałbym na to pytanie rok temu, inaczej być moze odpowiem za rok i być może za jakiś czas będę myślał o śląskim autorze.


25 LISTOPADA – DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA BOHATERA BAJEK I FILMÓW

Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest od 2002 roku na całym świecie. W tym dniu warto powspominać towarzyszy z dzieciństwa, którzy wiernie nam służyli. Pierwszy pluszowy niedźwiadek został uszyty zaledwie sto lat temu i błyskawicznie zyskał wielką popularność . Szybko stał się obiektem pożądania każdego dziecka i ucieleśnieniem tego, co dobre, ciepłe i delikatne. Dzień Pluszowego Misia świętujemy co roku w dniu powstania pierwszej maskotki.

Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol. Wszystkie ,choć wyglądem różniły się od siebie , były pluszowymi niedźwiadkami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest symbolem dobra, miłości , ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy . Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.


LISTOPADOWE ROCZNICE LITERACKIE

10.11. 2021 – 137. rocznica urodzin Zofii Nałkowskiej
13.11.2021 – 97. rocznica przyznania Literackiej Nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi
13.11.2021 – 75. rocznica urodzin Stanisława Barańczaka
14.11.2021 – 143. rocznica  urodzin Leopolda Staffa
15.11.2021 – 105. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza
20.11.2021 – 96. rocznica  śmierci Stefana Żeromskiego
24.11.2021 – 130. rocznica urodzin Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej
26.11.2021 – 166. rocznica śmierci Adama Mickiewicza
28.11. 2021 – 114. Rocznica śmierci Stanisława Wyspiańskiego


15 listopada – V Ogólnopolski Dzień Biblioterapii „Czytanie zbliża. Biblioterapia w izolacji społecznej”

Wiele badań, jakie do tej pory przeprowadzono, wskazuje, że biblioterapia prowadzi do zmniejszenia stresu , przyczynia się do pozytywnej zmiany nastroju, pozwala zrozumieć swoje przeżycia , rozwija procesy poznawcze , niweluje poczucie osamotnienia i izolacji społecznej , a także wzmacnia wiarę we własne możliwości. Oddziaływania biblioterapii można podzielić na:

– terapeutyczno – rehabilitacyjne – są to działania ukierunkowane na udzielenie psychicznego wsparcia , pomaganie w redukcji stresu, leku i napięcia. Ponadto wzmacniają wiarę w siebie i swoje możliwości. Pomagają w pokonaniu poczucia niezrozumienia, osamotnienia bądź izolacji społecznej.

– dydaktyczno – wychowawcze – to działania , które skłaniają do przemyśleń i autorefleksji , kształtują postawy moralne, rozbudzają wyobraźnię, wspierają procesy poznawcze

– profilaktyczne – to takie , które pozwalają na wartościowe spędzanie wolnego czasu, wspierają budowanie pozytywnego obrazu świata i siebie, pogłębiają wrażliwość rozwijają wyobraźnię.

Bajki terapeutyczne określane jako bajki – pomagajki , goszczą również na naszych bibliotecznych półkach. Są to historie niezwykłe, tak skonstruowane i napisane, by pozwalały na odnalezienie w nich cząstkę siebie, swoich uczuć, emocji , konkretnych problemów, z którymi się borykamy. Młodzi czytelnicy mogą utożsamiać się z bohaterem i przeżyć z nim daną historię, pozostając w bezpiecznym miejscu. Bajka pomagajka zawiera wiele wskazówek, co można zrobić , by poradzić sobie z danym problemem . Zachęcam do sięgania po nie.


AKCJA CZYTELNICZA – CZYTAJ PL 2021

Największa w Polsce i na świecie akcja czytelnicza w tym roku szczególnie mocno widoczna jest w przestrzeni wirtualnej. Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery. Już po raz czwarty w ramach akcji „Upoluj swoją książkę”, organizowanej z inicjatywy Instytutu Książki.


29 październik  2021 –  97 rocznica urodzin ZBIGNIEWA HERBERTA

Zbigniew Herbert ur. 29.10.1924 we Lwowie, zm.28.07.1998 w warszawie- polski poeta, dramatopisarz, eseista. W czasie II wojny światowej był członkiem AK, walczył w obronie Lwowa. Pośmiertnie został uhonorowany Orderem Orła Białego. Debiutował w 1956 roku tomem wierszy „Struna światła”; inne ważne dzieła poety to m.in. : Pan Cogito (1974), Raport z oblężonego miasta (1938), Epilog burzy (1998). Poezja Herberta jest głęboko zakorzeniona w tradycji europejskiej, często odwołuje się do antycznej mitologii, dzieł filozoficznych i historii.

Poniżej jeden z najbardziej znanych utworów poety:

“Przesłanie Pana Cogito”

Idź dokąd poszli tamci do ciemnego kresu

po złote runo nicości twoją ostatnią nagrodę

idź wyprostowany wśród tych co na kolanach

wśród odwróconych plecami i obalonych w proch

ocalałeś nie po to aby żyć

masz mało czasu trzeba dać świadectwo

bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny

w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy

a Gniew twój bezsilny niech będzie jak morze

ilekroć usłyszysz głos poniżonych i bitych

niech nie opuszcza ciebie twoja siostra Pogarda

dla szpiclów katów tchórzy – oni wygrają

pójdą na twój pogrzeb i z ulgą rzucą grudę

a kornik napisze twój uładzony życiorys

i nie przebaczaj zaiste nie w twojej mocy

przebaczać w imieniu tych których zdradzono o świcie

strzeź się jednak dumy niepotrzebnej

oglądaj w lustrze swą błazeńską twarz

powtarzaj: zostałem powołany – czyż nie było lepszych

strzeż się oschłości serca kochaj źródło zaranne

ptaka o nieznanym imieniu dąb zimowy

światło na murze splendor nieba

one nie potrzebują twego ciepłego oddechu

są po to aby mówić: nikt cię nie pocieszy

czuwaj – kiedy światło na górach daje znak – wstań i idź

dopóki krew obraca w piersi twoją ciemną gwiazdę

powtarzaj stare zaklęcia ludzkości bajki i legendy

bo tak zdobędziesz dobro którego nie zdobędziesz

powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem

jak ci co szli przez pustynię i ginęli w piasku

a nagrodzą cię za to tym co mają pod ręką

chłostą śmiechu zabójstwem na śmietniku

idź bo tylko tak będziesz przyjęty do grona zimnych czaszek

do grona twoich przodków: Gilgamesza Hektora Rolanda

obrońców królestwa bez kresu i miasta popiołów

Bądź wierny Idź.


25 października – 140 rocznica urodzin Pablo Picasso

Ur. 25 października 1881r. w Maladze, zm. 8 kwietnia 1973 roku w Mougins – hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik, ceramik oraz poeta, uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. Talent Picassa został odkryty przez jego ojca , znakomitego rysownika. Od najmłodszych lat Pablo Picasso ujawniał uzdolnienia malarskie i plastyczne. Najpierw kształcił się w Hiszpanii, później w Paryżu (w latach 1901-1922), gdzie znaczne oddziaływanie na jego twórczość miało zetknięcie się z postimpresjonistami (m.in. Henrim de Touluse – Lautrekiem, który miał duży wpływ na jego dorobek twórczy sprzed 1901 roku.


16 października  – Dzień Papieża Jana Pawła II


9 październik 2021 – 100 rocznica urodzin Tadeusza Różewicza

9 października 2021r  minęła  100 rocznica urodzin Tadeusza Różewicza – wybitnego polskiego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty.

Tadeusz Różewicz urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku jako drugi syn Władysława i Stefanii z Gelbardów. Zmienił polską poezję, stworzył jej nową formę, co jest widoczne już w pierwszym tomie “Niepokój” z 1947 roku. Ambasador polszczyzny. Poeta przełomu, głęboko związany z losem pokolenia wojennego. Po przeżyciu ludobójstwa, okrucieństwa wojny, Holocaustu, stworzył nowy język poezji. “Mam dwadzieścia cztery lata/ ocalałem/ prowadzony na rzeź” – pisał w wierszu “Ocalony”, poszukując nowego ładu etycznego. Wnikliwy obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. Nieobojętny, pełen czułości dla świata i empatii dla szarego człowieka – bohatera. Poprzez nową poetycką formę precyzyjnie definiował kryzys współczesnego świata jak i rozdarcie współczesnego człowieka. Wybitny dramaturg. Teatr Różewicza jest teatrem fragmentarycznym, realistycznym, teatrem absurdu.

Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską. Wśród najważniejszych dzieł Artysty można wymienić tomy poezji: “Niepokój”, “Czerwona rękawiczka”, “Zawsze fragment”, “Matka odchodzi”  oraz dramaty: “Kartoteka”, “Stara kobieta wysiaduje”, “Białe małżeństwo”, “Do piachu”, “Pułapka”.

Tadeusz Różewicz w sposób szczególny związany był z Krakowem, Gliwicami i Wrocławiem. Odznaczony m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej oraz Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Opolskiego. Laureat wielu nagród krajowych i zagranicznych.

Zmarł 24 kwietnia 2014 roku we Wrocławiu, spoczął na cmentarzu przy kościele ewangelickim Naszego Zbawiciela w Karpaczu. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wyjątkowym znaczeniu dorobku poety, oddając hołd jego artystycznym dokonaniom, ustanawia rok 2021 Rokiem Tadeusza Różewicza.


PAŹDZIERNIK 2021
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W ciągu roku są dni, a nawet cały miesiąc, kiedy to w sposób szczególny zwracamy uwagę na rolę biblioteki w życiu każdego z nas. W kwietniu obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, w maju z racji Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek więcej uwagi poświęcamy bibliotekom publicznym.  Październik jest miesiącem bibliotek szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r i ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Tegoroczne hasło brzmi: „Baśnie i legendy z całego świata”.


24 września 2021 – 200 rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida

Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid herbu Topór ( ur. 24 września 1821 w Laskowie- Głuchach, zm. 23 maja 1883 w Paryżu) – polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof. Często uznawany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych.

źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org

13 września 2021 – 127 rocznica urodzin Juliana Tuwima

Julian Tuwim  (ur. 13 września 1894 w Łodzi zm. 27 grudnia 1953 w Zakopanem) Któż z nas nie zna takich utworów jak: „Lokomotywa”, „Okulary”, „Rzepka”, „O panu Tralalińskim”  czy „Ptasie radio”? ich autorem jest Julian Tuwim – poeta, satyryk i autor tekstów kabaretowych oraz tłumacz, jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Współzałożyciel kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej ”Skamander”.

źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org

Menu