Biblioteka aktualności

8 MAJA  DZIEŃ BIBLIOTEKARZA
„Biblioteka jest instytucją, która całym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona, bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy.” – Jan Paweł II

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja od 1985 roku. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Źródło: Czasopismo „Biblioteka w szkole”


23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Święto to jest organizowane co roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, a jego pomysłodawcą był dziennikarz, wydawca i promotor czytelnictwa Vicente Clavel.

Źródło: https://pl.wikipedia.org

 


2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Obchodzony jest w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Święto zostało zainicjowane w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Od tego czasu obchody co roku organizuje inne państwo. Polska była organizatorem święta w 1977 roku. Przewodnie hasło brzmiało: “Książka moim oknem na świat” Obchody odbywały się także w takich krajach jak: Belgia, Brazylia, Indie, Hiszpania, Japonia, Nowa Zelandia, Rosja, Stany Zjednoczone.

Źródło: https://pl.wikipedia.org


2 kwietnia – św. Jan Paweł II 17 rocznica śmierci
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920r. Był polskim duchownym, poetą, arcybiskupem, kardynałem, natomiast od października 2 kwietnia 2005r papieżem głową Watykanu. Przyszedł na świat w Wadowicach. Jego młodość określały aktywności sportowe oraz funkcja ministranta

Źródło: https://pl.wikipedia.org


1 kwietnia – Józef Mackiewicz 120. rocznica urodzin
Jeden z największych w dziejach pisarzy polskich. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Po wojnie odbył studia przyrodnicze na uniwersytetach w Warszawie i Wilnie. Stworzył oryginalny model powieści fabularno-dokumentarnej epicko przedstawiający obraz rzeczywistości. Od 2002 roku przyznawana jest Nagroda Literacka imienia Józefa Mackiewicza. Jego twórczość cieszy się wielkim uznaniem krytyków i badaczy literatury.

Źródło: Czasopismo “Biblioteka w szkole”


21 MARCA – ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI – to święto ustanowione przez UNESCO jesienią 1999r. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu.   Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Poezja przynosi człowiekowi duchową odnowę i moralne ocalenie, pomaga mu zachować indywidualność i skłania do niezależnego myślenia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org


19 MARCA – HENRYK SIENKIEWICZ – 117 ROCZNICA PRZYZNANIA LITERACKIEJ NAGRODY NOBLA– polski nowelista, powieściopisarz i publicysta, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości , jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX w.

Źródło: https://pl.wikipedia.org


4 MARCA – RYSZARD KAPUŚCIŃSKI – 90 ROCZNICA URODZIN  polski reportażysta, publicysta, poeta i fotograf zwany „cesarzem  reportażu”. Należy do czołówki najczęściej tłumaczonych autorów polskich.

Źródło: https://pl.wikipedia.org


8 luty 2022 r. – Dzień Bezpiecznego Internetu

W związku z obchodami tego święta pragniemy zwrócić uwagę użytkowników Internetu na kilka ważnych spraw:

Phishing – Jak nie dać się złowić?

Phishing (czyli łowienie) jest coraz powszechniejszy. Jego celem może być zdobycie hasła do konta bankowego lub zaszyfrowanie danych i zażądanie okupu za odszyfrowanie.

Najczęstsza metoda polega na rozsyłaniu maili do złudzenia przypominających korespondencję firmową. Ponieważ samo odczytanie maila jest bezpieczne, haker musi skłonić odbiorcę do kliknięcia na przesłany link lub otwarcia załącznika. Zawsze trzeba się dwa razy zastanowić, zanim zrobi się którąś z tych rzeczy.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI:

  • Poważne firmy nie powinny prosić o zalogowanie się poprzez wejście na podany w treści maila link, chyba że odbiorca sam poprosił o wysłanie maila w celu zmiany hasła. Najlepiej zawsze samemu wpisywać adres lub korzystać z Google’a. Prywatne dane można podawać tylko na bezpiecznych stronach — takich, które w przeglądarce obok adresu są oznaczone kłódeczką.
  • Najczęstszą metodą hakerów jest próba wystraszenia odbiorcy, aby zaczął działać szybko i bez zastanowienia. Typowy przykład to ostrzeżenie, że ktoś włamał się na konto: Najprawdopodobniej ktoś chciał włamać się na Twoje konto w serwisie PayPal. Aby do tego nie dopuścić tymczasowo zablokowaliśmy Twoje konto. Należy udać się pod Adres……
  • Podejrzane powinny być wszystkie formaty plików. W plikach PDF można załączyć skrypt ściągający dodatkowe dane (chociaż program powinien to zasygnalizować). Analogicznie da się dodać skrypt do plików Worda. Bardziej nietypowy atak polegał na rozsyłaniu obrazków na Facebooku, które kierowały do strony z filmikiem. Strona informowała, że do obejrzenia filmu niezbędny jest dodatek. Zainstalowanie go infekowało komputer.
  • Podejrzane są adresy stron, które udają autentyczne, ale odrobinę różnią się od oryginałów, np. ssl-paypal.tk zamiast paypal.com, odzyskaj-allegro.tk zamiast allegro.pl. Niestety nie jest to regułą i zdarza się, że wiarygodna firma używa takich podejrzanych adresów (np. paypal-communication.com jest OK).
  • Nie należy zwracać uwagi na to, że mail jest ładny graficznie, z oryginalnymi obrazkami. Hakerzy potrafią również podrobić adres mailowy, z którego mail został wysyłany (większość takich prób jest blokowanych, ale nie wszystkie). Nie można ufać nawet adresowi strony widocznemu w treści maila. Gdy najedziemy myszką na taki link, na dole pojawi się prawdziwy adres docelowy — jeśli różni się on od widocznego w mailu, jest to bardzo podejrzane.
  • Uważać należy nawet na maile od znajomych, bo istnieją wirusy przejmujące kontrolę nad skrzynką i rozsyłające się do wszystkich znajomych z książki adresowej programu pocztowego.

źródło: strona “Biblioteki w szkole”


22  STYCZEŃ – 1 ROCZNICA ŚMIERCI HENRYKA JERZEGO CHMIELEWSKIEGO ps. PAPCIO CHMIEL – polski grafik, rysownik i publicysta, Kawaler Orderu Orła Białego. To już rok, kiedy nie ma z nami Papcio Chmiela. Jego komiksy znali wszyscy, wychowywały się na nich całe pokolenia. Komiksowe przygody i perypetie Tytusa Romka i Atomka wciąż bawią małych i dużych, a w dodatku są dostępne w naszej bibliotece.


18 STYCZEŃ  1882  – URODZIŁ SIĘ ALAN ALEKSANDER MILNE , zmarł 66 lat temu – 31 stycznia 1956 roku. – brytyjski pisarz, autor książek dla dzieci „Kubuś Puchatek”, „Chatka Puchatka”.

Alan był osobą bardzo rodzinną , szczególnie mocno związaną z jednym ze swoich braci – Kennethem. To on namówił młodego Alana do spróbowania sił w pisarstwie, sam zresztą zaczynał swoją przygodę z literature. Był bardzo uzdolnionym uczniem. Duży wpływ na młodego człowieka miał inny , znany brytyjski pisarz – Herbert George Wells, który był jego nauczycielem. Na początku kariery pisarskiej autor publikował swoje treści w gazetce uczelnianej, a następnie w popularnych czasopismach.. Po ślubie z Dorothy De Selincourt, w obliczu I Wojny Światowej, wstąpił do wojska. Po zakończeniu wojny Alanowi urodził się syn – Christopher (Krzyś) – który dał początek postaci Krzysia z “Kubusia Puchatka” Prawdziwy rozkwit kariery A.A.Milne nastapił właśnie od momentu pojawienia się syna – wtedy autor zaczął pisać wierszyki I skłaniać się ku literaturze dziecięcej. Z pozoru błahą  informacją jest to, że Christopher na pierwsze urodziny otrzymał od taty present – pluszowego misia. Dziś Kubuś Puchatek to z pewnością  najbardziej znany bohater książek dla dzieci.

Źródło: https://kultura.onet.pl


9 STYCZNIA – 77 URODZINY MAŁGORZATY MUSIEROWICZ polskiej pisarki  autorki książek dla dzieci i młodzieży.


27 GRUDNIA – 68 ROCZNICA URODZIN JULIANA TUWIMA– jednego z najbardziej znanych poetów dwudziestolecia międzywojennego, współzałożyciela  grupy Skamander, autora zarówno satyr, jak i wierszy dla  dzieci.


17 GRUDNIA – SETNA ROCZNICA URODZIN  GABRIELI  ZAPOLSKIEJ polskiej publicystki i dramatopisarki, przedstawicielki naturalizmu.

„Ktoś, co sam serca w sobie
nie pielęgnował, na próżno będzie o nie kołatał do innych”
Gabriela Zapolska


13 grudnia – Dzień Księgarza

Od 85 lat obchodzony jest Dzień Księgarza – święto, które posiada swoją tradycję. W 1932 roku na rynku książki wprowadzono nowe zasady udzielania rabatów księgarzom przez wydawców: przy zamówieniu tuzina egzemplarzy  jednego tytułu wydawca dodawał bezpłatnie egzemplarz trzynasty, co stanowiło w praktyce dodatkowy rabat w wysokości 8,3 %. Stąd wzięła się tradycja, aby Święto Księgarza obchodzić trzynastego dnia dwunastego miesiąca. System rabatów z międzywojnia nie przetrwał do dziś, ale 13 grudnia nadal obchodzą swoje święto.


LITERACKA NAGRODA NOBLA

Poznaliśmy nazwisko laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – jak ogłosiła Akademia Szwedzka, został nim tanzański pisarz Abdulrazak Gurnah.

Tańzanski pisarz został uhonorowany „za bezkompromisową i cechującą się współczuciem refleksję nad skutkami kolonializmu i losem uchodźców, znajdujących się w przepaści między kulturami i kontynentami”.

Tegoroczny laureat urodził się w 1984r. na wyspie Zanzibar. Gdy miał 18 lat, przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął studia. Do niedawna był profesorem literatury angielskiej i postkolonialnej na Uniwersytecie Kent w Canterbury. Wydał m.in. powieści: „Memory of departure” (1987).

Gurnah jest autorem 10 powieści szeregu opowiadań . W swych utworach, pisanych w języku angielskim, porusza kwestie emigracji, które  zna z własnego doświadczenia.

Literacką Nagrodę Nobla otrzymało do tej pory pięcioro Polaków- Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980), Wisława Szymborska  (1996) i Olga Tokarczuk (2018).


LITERACKA NAGRODA NIKE – dla Zbigniewa Rokity za “Kajś”! Opowieść o Śląsku

Nagrodę Literacką Nike 2021 jury przyznało Zbigniewowi Rokicie za książkę „Kajś” „Rokita rekonstruuje wielorakie sposoby zapominania i odsuwania zdarzeń sięgających początków XX  wieku zamykania Śląska w polskości lub niemieckości, byle daleko od jakiejkolwiek odrębności, autonomii, integralności „ – napisała w laudacji prof. Inga Iwasiów , przewodnicząca jury.

„Kajś” to bardzo osobisty reportaż autorstwa Zbigniewa Rokity. Okazał się on niekwestionowanym zwycięzcą gali. Swoją Nike przyznali mu także czytelnicy.

Zbigniew Rokita urodził się w 1989 roku , pochodzi z Gliwic.  Jest reporterem, redaktorem pisze nie tylko o Górnym Śląsku ale także o Europie Wschodu. Przyznał – Myślę o sobie jako o śląsko – polskim reporterze, choć cały jestem ulepiony z dylematów co do mojej śląskości i inaczej odpowiedziałbym na to pytanie rok temu, inaczej być moze odpowiem za rok i być może za jakiś czas będę myślał o śląskim autorze.


25 LISTOPADA – DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA BOHATERA BAJEK I FILMÓW

Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest od 2002 roku na całym świecie. W tym dniu warto powspominać towarzyszy z dzieciństwa, którzy wiernie nam służyli. Pierwszy pluszowy niedźwiadek został uszyty zaledwie sto lat temu i błyskawicznie zyskał wielką popularność . Szybko stał się obiektem pożądania każdego dziecka i ucieleśnieniem tego, co dobre, ciepłe i delikatne. Dzień Pluszowego Misia świętujemy co roku w dniu powstania pierwszej maskotki.

Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol. Wszystkie ,choć wyglądem różniły się od siebie , były pluszowymi niedźwiadkami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest symbolem dobra, miłości , ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy . Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.


LISTOPADOWE ROCZNICE LITERACKIE

10.11. 2021 – 137. rocznica urodzin Zofii Nałkowskiej
13.11.2021 – 97. rocznica przyznania Literackiej Nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi
13.11.2021 – 75. rocznica urodzin Stanisława Barańczaka
14.11.2021 – 143. rocznica  urodzin Leopolda Staffa
15.11.2021 – 105. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza
20.11.2021 – 96. rocznica  śmierci Stefana Żeromskiego
24.11.2021 – 130. rocznica urodzin Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej
26.11.2021 – 166. rocznica śmierci Adama Mickiewicza
28.11. 2021 – 114. Rocznica śmierci Stanisława Wyspiańskiego


15 listopada – V Ogólnopolski Dzień Biblioterapii „Czytanie zbliża. Biblioterapia w izolacji społecznej”

Wiele badań, jakie do tej pory przeprowadzono, wskazuje, że biblioterapia prowadzi do zmniejszenia stresu , przyczynia się do pozytywnej zmiany nastroju, pozwala zrozumieć swoje przeżycia , rozwija procesy poznawcze , niweluje poczucie osamotnienia i izolacji społecznej , a także wzmacnia wiarę we własne możliwości. Oddziaływania biblioterapii można podzielić na:

– terapeutyczno – rehabilitacyjne – są to działania ukierunkowane na udzielenie psychicznego wsparcia , pomaganie w redukcji stresu, leku i napięcia. Ponadto wzmacniają wiarę w siebie i swoje możliwości. Pomagają w pokonaniu poczucia niezrozumienia, osamotnienia bądź izolacji społecznej.

– dydaktyczno – wychowawcze – to działania , które skłaniają do przemyśleń i autorefleksji , kształtują postawy moralne, rozbudzają wyobraźnię, wspierają procesy poznawcze

– profilaktyczne – to takie , które pozwalają na wartościowe spędzanie wolnego czasu, wspierają budowanie pozytywnego obrazu świata i siebie, pogłębiają wrażliwość rozwijają wyobraźnię.

Bajki terapeutyczne określane jako bajki – pomagajki , goszczą również na naszych bibliotecznych półkach. Są to historie niezwykłe, tak skonstruowane i napisane, by pozwalały na odnalezienie w nich cząstkę siebie, swoich uczuć, emocji , konkretnych problemów, z którymi się borykamy. Młodzi czytelnicy mogą utożsamiać się z bohaterem i przeżyć z nim daną historię, pozostając w bezpiecznym miejscu. Bajka pomagajka zawiera wiele wskazówek, co można zrobić , by poradzić sobie z danym problemem . Zachęcam do sięgania po nie.


AKCJA CZYTELNICZA – CZYTAJ PL 2021

Największa w Polsce i na świecie akcja czytelnicza w tym roku szczególnie mocno widoczna jest w przestrzeni wirtualnej. Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery. Już po raz czwarty w ramach akcji „Upoluj swoją książkę”, organizowanej z inicjatywy Instytutu Książki.


29 październik  2021 –  97 rocznica urodzin ZBIGNIEWA HERBERTA

Zbigniew Herbert ur. 29.10.1924 we Lwowie, zm.28.07.1998 w warszawie- polski poeta, dramatopisarz, eseista. W czasie II wojny światowej był członkiem AK, walczył w obronie Lwowa. Pośmiertnie został uhonorowany Orderem Orła Białego. Debiutował w 1956 roku tomem wierszy „Struna światła”; inne ważne dzieła poety to m.in. : Pan Cogito (1974), Raport z oblężonego miasta (1938), Epilog burzy (1998). Poezja Herberta jest głęboko zakorzeniona w tradycji europejskiej, często odwołuje się do antycznej mitologii, dzieł filozoficznych i historii.

Poniżej jeden z najbardziej znanych utworów poety:

“Przesłanie Pana Cogito”

Idź dokąd poszli tamci do ciemnego kresu

po złote runo nicości twoją ostatnią nagrodę

idź wyprostowany wśród tych co na kolanach

wśród odwróconych plecami i obalonych w proch

ocalałeś nie po to aby żyć

masz mało czasu trzeba dać świadectwo

bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny

w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy

a Gniew twój bezsilny niech będzie jak morze

ilekroć usłyszysz głos poniżonych i bitych

niech nie opuszcza ciebie twoja siostra Pogarda

dla szpiclów katów tchórzy – oni wygrają

pójdą na twój pogrzeb i z ulgą rzucą grudę

a kornik napisze twój uładzony życiorys

i nie przebaczaj zaiste nie w twojej mocy

przebaczać w imieniu tych których zdradzono o świcie

strzeź się jednak dumy niepotrzebnej

oglądaj w lustrze swą błazeńską twarz

powtarzaj: zostałem powołany – czyż nie było lepszych

strzeż się oschłości serca kochaj źródło zaranne

ptaka o nieznanym imieniu dąb zimowy

światło na murze splendor nieba

one nie potrzebują twego ciepłego oddechu

są po to aby mówić: nikt cię nie pocieszy

czuwaj – kiedy światło na górach daje znak – wstań i idź

dopóki krew obraca w piersi twoją ciemną gwiazdę

powtarzaj stare zaklęcia ludzkości bajki i legendy

bo tak zdobędziesz dobro którego nie zdobędziesz

powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem

jak ci co szli przez pustynię i ginęli w piasku

a nagrodzą cię za to tym co mają pod ręką

chłostą śmiechu zabójstwem na śmietniku

idź bo tylko tak będziesz przyjęty do grona zimnych czaszek

do grona twoich przodków: Gilgamesza Hektora Rolanda

obrońców królestwa bez kresu i miasta popiołów

Bądź wierny Idź.


25 października – 140 rocznica urodzin Pablo Picasso

Ur. 25 października 1881r. w Maladze, zm. 8 kwietnia 1973 roku w Mougins – hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik, ceramik oraz poeta, uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. Talent Picassa został odkryty przez jego ojca , znakomitego rysownika. Od najmłodszych lat Pablo Picasso ujawniał uzdolnienia malarskie i plastyczne. Najpierw kształcił się w Hiszpanii, później w Paryżu (w latach 1901-1922), gdzie znaczne oddziaływanie na jego twórczość miało zetknięcie się z postimpresjonistami (m.in. Henrim de Touluse – Lautrekiem, który miał duży wpływ na jego dorobek twórczy sprzed 1901 roku.


16 października  – Dzień Papieża Jana Pawła II


9 październik 2021 – 100 rocznica urodzin Tadeusza Różewicza

9 października 2021r  minęła  100 rocznica urodzin Tadeusza Różewicza – wybitnego polskiego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty.

Tadeusz Różewicz urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku jako drugi syn Władysława i Stefanii z Gelbardów. Zmienił polską poezję, stworzył jej nową formę, co jest widoczne już w pierwszym tomie “Niepokój” z 1947 roku. Ambasador polszczyzny. Poeta przełomu, głęboko związany z losem pokolenia wojennego. Po przeżyciu ludobójstwa, okrucieństwa wojny, Holocaustu, stworzył nowy język poezji. “Mam dwadzieścia cztery lata/ ocalałem/ prowadzony na rzeź” – pisał w wierszu “Ocalony”, poszukując nowego ładu etycznego. Wnikliwy obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. Nieobojętny, pełen czułości dla świata i empatii dla szarego człowieka – bohatera. Poprzez nową poetycką formę precyzyjnie definiował kryzys współczesnego świata jak i rozdarcie współczesnego człowieka. Wybitny dramaturg. Teatr Różewicza jest teatrem fragmentarycznym, realistycznym, teatrem absurdu.

Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską. Wśród najważniejszych dzieł Artysty można wymienić tomy poezji: “Niepokój”, “Czerwona rękawiczka”, “Zawsze fragment”, “Matka odchodzi”  oraz dramaty: “Kartoteka”, “Stara kobieta wysiaduje”, “Białe małżeństwo”, “Do piachu”, “Pułapka”.

Tadeusz Różewicz w sposób szczególny związany był z Krakowem, Gliwicami i Wrocławiem. Odznaczony m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej oraz Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Opolskiego. Laureat wielu nagród krajowych i zagranicznych.

Zmarł 24 kwietnia 2014 roku we Wrocławiu, spoczął na cmentarzu przy kościele ewangelickim Naszego Zbawiciela w Karpaczu. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wyjątkowym znaczeniu dorobku poety, oddając hołd jego artystycznym dokonaniom, ustanawia rok 2021 Rokiem Tadeusza Różewicza.


PAŹDZIERNIK 2021
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W ciągu roku są dni, a nawet cały miesiąc, kiedy to w sposób szczególny zwracamy uwagę na rolę biblioteki w życiu każdego z nas. W kwietniu obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, w maju z racji Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek więcej uwagi poświęcamy bibliotekom publicznym.  Październik jest miesiącem bibliotek szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r i ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Tegoroczne hasło brzmi: „Baśnie i legendy z całego świata”.


24 września 2021 – 200 rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida

Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid herbu Topór ( ur. 24 września 1821 w Laskowie- Głuchach, zm. 23 maja 1883 w Paryżu) – polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof. Często uznawany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych.

źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org

13 września 2021 – 127 rocznica urodzin Juliana Tuwima

Julian Tuwim  (ur. 13 września 1894 w Łodzi zm. 27 grudnia 1953 w Zakopanem) Któż z nas nie zna takich utworów jak: „Lokomotywa”, „Okulary”, „Rzepka”, „O panu Tralalińskim”  czy „Ptasie radio”? ich autorem jest Julian Tuwim – poeta, satyryk i autor tekstów kabaretowych oraz tłumacz, jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Współzałożyciel kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej ”Skamander”.

źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org

Menu