Biblioteka aktualności

9 październik 2021 – 100 rocznica urodzin Tadeusza Różewicza

9 października 2021r  minęła  100 rocznica urodzin Tadeusza Różewicza – wybitnego polskiego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty.

Tadeusz Różewicz urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku jako drugi syn Władysława i Stefanii z Gelbardów. Zmienił polską poezję, stworzył jej nową formę, co jest widoczne już w pierwszym tomie “Niepokój” z 1947 roku. Ambasador polszczyzny. Poeta przełomu, głęboko związany z losem pokolenia wojennego. Po przeżyciu ludobójstwa, okrucieństwa wojny, Holocaustu, stworzył nowy język poezji. “Mam dwadzieścia cztery lata/ ocalałem/ prowadzony na rzeź” – pisał w wierszu “Ocalony”, poszukując nowego ładu etycznego. Wnikliwy obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. Nieobojętny, pełen czułości dla świata i empatii dla szarego człowieka – bohatera. Poprzez nową poetycką formę precyzyjnie definiował kryzys współczesnego świata jak i rozdarcie współczesnego człowieka. Wybitny dramaturg. Teatr Różewicza jest teatrem fragmentarycznym, realistycznym, teatrem absurdu.

Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską. Wśród najważniejszych dzieł Artysty można wymienić tomy poezji: “Niepokój”, “Czerwona rękawiczka”, “Zawsze fragment”, “Matka odchodzi”  oraz dramaty: “Kartoteka”, “Stara kobieta wysiaduje”, “Białe małżeństwo”, “Do piachu”, “Pułapka”.

Tadeusz Różewicz w sposób szczególny związany był z Krakowem, Gliwicami i Wrocławiem. Odznaczony m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej oraz Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Opolskiego. Laureat wielu nagród krajowych i zagranicznych.

Zmarł 24 kwietnia 2014 roku we Wrocławiu, spoczął na cmentarzu przy kościele ewangelickim Naszego Zbawiciela w Karpaczu. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wyjątkowym znaczeniu dorobku poety, oddając hołd jego artystycznym dokonaniom, ustanawia rok 2021 Rokiem Tadeusza Różewicza.


PAŹDZIERNIK 2021
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W ciągu roku są dni, a nawet cały miesiąc, kiedy to w sposób szczególny zwracamy uwagę na rolę biblioteki w życiu każdego z nas. W kwietniu obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, w maju z racji Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek więcej uwagi poświęcamy bibliotekom publicznym.  Październik jest miesiącem bibliotek szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r i ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Tegoroczne hasło brzmi: „Baśnie i legendy z całego świata”.


24 września 2021 – 200 rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida

Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid herbu Topór ( ur. 24 września 1821 w Laskowie- Głuchach, zm. 23 maja 1883 w Paryżu) – polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof. Często uznawany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych.

źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org

13 września 2021 – 127 rocznica urodzin Juliana Tuwima

Julian Tuwim  (ur. 13 września 1894 w Łodzi zm. 27 grudnia 1953 w Zakopanem) Któż z nas nie zna takich utworów jak: „Lokomotywa”, „Okulary”, „Rzepka”, „O panu Tralalińskim”  czy „Ptasie radio”? ich autorem jest Julian Tuwim – poeta, satyryk i autor tekstów kabaretowych oraz tłumacz, jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Współzałożyciel kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej ”Skamander”.

źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org

Menu