28 października 2019 roku uczniowie klas III i IV technikum uczestniczyli w Międzynarodowym Forum poświęconym kwestii cyberbezpieczeństawa. Spotkanie odbywało się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i obejmowało cykl wykładów: „Podstawy cyberbezpieczeństwa i prywatności w Internecie”, „Opowieści z SOC,a for YOUth”, „Akademia NASK. O jedno zdjęcie za daleko”, „Akdemia NASK. Fomo, czyli …”, „Czytanie w pionie lepsze niż w poziomie”.
Każdy z nas na co dzień ma do czynienia z komputerem i Internetem, nawet, jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy, informacje o nas znajdują się w dziesiątkach baz danych, a o naszym losie decydują algorytmy, których często nie jesteśmy świadomi. Organizacje przestępcze z całego świata próbują wykorzystać luki w zabezpieczeniach i naszą niewiedzę dla własnego zysku. Nie przestrzegając „dobrych praktyk” i bez regularnie aktualizowanej wiedzy, łatwo jest narazić się na cyfrowe niebezpieczeństwo. O tym właśnie mówił Paweł Ngei – edukator z zakresu cyberbezpieczeństwa i programista pracujący na co dzień dla firm z Doliny Krzemowej.
Podczas wykładu dowiedzieliśmy się jak chronić swoje dane i jak poradzić sobie w przypadku ich wycieku, a także jakie błędy często popełniamy z braku wiedzy czy wygody. Mnie jednak najsilniej utkwiły w pamięci i dały do myślenia słowa: „Jeśli nie płacisz za jakąś usługę – nie jesteś klientem, tylko sprzedawanym produktem” (zastanówcie się w tu nad rolą mediów społecznościowych).
Kolejny wykład, prowadzony przez specjalistów SOC (Security Operations Center) dał nam możliwość poznania pracy analityków cyberbezpieczeństwa czyli ludzi przeciwdziałających nadużyciom i atakom na sieci komputerowe dużych firm.
Na zakończenie eksperci Stowarzyszenia Demagog wyjaśnili na czym polega praca fact – checkera, kto ma interes w mijaniu się z prawdą oraz jak poruszać się w sieci, by wiedzieć lepiej zamiast więcej.
autor: p. Lucyna Warzecha