DREWNIANY PAJACYK ZAGLĄDA W NASZE SERCA…

SZKOŁA PODSTAWOWA: 9 czerwca br. uczniowie klas 4 i 5 Szkoły Podstawowej wraz z wychowawczyniami: paniami Katarzyną Malcherek i Martą Mazur oraz opiekunami: panią Aleksandrą Charczyńską – Plomteux i Alicją Biskup wybrali się na wyjątkowy musical „Pinokio” do Teatru Rozrywki w Chorzowie.

            Sala pękała w szwach, nastroje były przednie, a widowisko utrzymane na najwyższym poziomie artystycznym. Muzyczna uczta, wzruszające sceny, piękna choreografia i baśniowe kostiumy zaczarowały widownię i skradły nasze serca. Bawiliśmy się lekkością i finezją „Pinokia”, a  salwy śmiechu dobiegały zarówno z parteru, jak i z balkonów. Spontaniczność i radość udzielały się i dzieciom, i dorosłym, którzy tego dnia przypomnieli sobie czas, kiedy sami mieli wielkie marzenia, poznawali świat, poszukiwali swojego w nim miejsca i prawdziwych przyjaciół. Perypetie Pinokia wzbudziły w nas żywy oddźwięk emocjonalny: wzruszaliśmy się wraz z Gepettem, martwiliśmy się szkolnymi problemami drewnianego pajacyka, zastanawiając się, czy podąży on ścieżką dobra, odrzucając drogę na skróty i zmieniając swoje życie.

            I choć spektakl trwał 170 minut, nie było miejsca na nudę, ponieważ aktorzy dołożyli wszelkich starań, aby ten czas spędzony z bohaterami włoskiej bajki autorstwa Claudia Collodiego zmienił spojrzenie na nasze własne życie. Uniwersalizm tej historii nie zna granic czasu, czy różnic geograficznych: wszyscy byliśmy, bądź jesteśmy dziećmi, które poszukują czytelnych drogowskazów, pielęgnują dobro i szlachetność, uczą się rozpoznawać zło, aby w porę umieć mu zaradzić. Podążanie za marzeniami jest z kolei siłą, która napędza nas do działania i nadaje sens kolejnym dniom. Dzieci wyszły z Teatru Rozrywki zachwycone, komentując spektakl jeszcze w autobusie: szczerze przyznawały, że naprawdę wzruszyły się historią Pinokia. Ten dzień dostarczył nam kolejnych mocnych dowodów na siłę oddziaływania sztuki i radość podróżowania w czasie z następnymi pokoleniami.

autor: p. Aleksandra Charczyńska-Plomteux