JESIENIÓWKA – 15.10 – 23.10.2023

Dzień 1 – 15.10. – Niedziela – Wyjazd – parking szkolny. Nocny przejazd do Włoch.

Dzień 2 – 16.10 –  Poniedziałek – Przyjazd do Asyżu, miasta świętego Franciszka, które dla wielu turystów jest punktem obowiązkowym, a także ważnym celem pielgrzymek. Bazylika świętego Franciszka jest najcenniejszym zabytkiem miasta, ale nie jedynym, który koniecznie trzeba zobaczyć. Faktem jest że niemal cały średniowieczny Asyż wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Asyż to miasto średniowiecznych domów zbudowanych z różowego kamienia i brukowanych uliczek, które na każdym kroku ozdobione są kwiatami i zielenią. Przez miejscowych nazywane bywa „miastem pokoju”, „sercem świata”, a także” duchową stolicą chrześcijan”. Wszystko to za sprawą jednego człowieka – św. Franciszka, który postanowił niegdyś tu porzucić swoje doczesne życie i w całości poświęcić się Bogu. Jednym z najcenniejszych zabytków Asyżu jest usytuowana na Wzgórzu Piekielnym (nazwa szczytu związana jest z wykonywanymi na nim wyrokami śmierci) monumentalna gotycka Bazylika św. Franciszka.

ASYŻ

Dzień 3 – 17.10 Wtorek
Przejazd do Monte Cassino. Wzgórze Monte Cassino jest jednym z najważniejszych celów wycieczek Polaków w ten rejon Włoch. Klasztor, który w czasie wojny został doszczętnie zniszczony, odbudowano w 1945 roku. Stał się on miejscem pamięci polskich żołnierzy.

MONTE CASSINO

Przejazd do Neapolu.

„Zobaczyć Neapol i umrzeć…”. To zdanie autorstwa Goethego opisuje czasy, kiedy miasto było jedną z najznamienitszych metropolii europejskich, drugą co do wielkości po Paryżu, i ważnym portem na Morzu Śródziemnym.

Cudowne położenie miasta nad zatoką u podnóża wulkanu Wezuwiusz, sprawia, że miasto to nabiera unikatowego charakteru. Jest jednym z najstarszych stale zamieszkałych miast na świecie i miejscem światowego dziedzictwa UNESCO z niezrównanym dziedzictwem jako miejscem wymiany między kulturami. Znajduje to odzwierciedlenie w strukturze i zabytkach miasta, które są mieszanką architektury greckiej, rzymskiej, normańskiej, andegaweńskiej, hiszpańskiej i francuskiej. Komisja oceniająca UNESCO określiła historyczne centrum Neapolu jako największe w Europie.

NEAPOL

Przejazd do hotelu.

Dzień 4 – 18.10 – Środa
Przejazd do Villa san Giovanni na prom do Sycylii. Przejazd do Mesyny. Mesyna – niesamowite dzieło sztuki, stworzone przez naturę, zamknięte w niebieskiej ramie błękitu nieba i lazurowego morza. Temu cudownemu już krajobrazowi, dodatkowego uroku dodają, znajdujące się na otwartym morzu perły Mesyny – Wyspy Liparyjskie. Mesyna nazywana jest też drzwiami Sycylii, dlatego często właśnie tutaj wielu turystów rozpoczyna swoją wędrówkę po sycylijskim lądzie.

MESYNA

Przejazd do Taorminy. Taormina, jedno z najpiękniejszych miasteczek we Włoszech, to prawdziwa perła wschodniego wybrzeża Sycylii. Zawieszone na wzgórzu pomiędzy niebem i morzem, z widokiem na Etnę i przeciwległe wybrzeże Kalabrii, wzbudza ogrom emocji i nikogo nie pozostawi obojętnym. Taorminą zachwycali się wielcy podróżnicy i artyści już dawno temu. Wśród nich był m.in. Johann Wolfgang Goethe („To najwspanialsze dzieło sztuki i natury!”). Samo jej położenie na wzgórzu Monte Tauro, na wysokości ponad 150 m n.p.m. i jednocześnie przy brzegu morza oraz z Etną w tle, jest wyjątkowe i nie ma sobie równych w całej Italii.

TAORMINA

Przejazd do Katanii.

Dzień 5 – 19.10 – Czwartek

Przejazd na Etnę. Etna – majestatyczne widoki zapierające dech w piersi. Główna atrakcja Sycylii, która góruje nad chmurami i przyciąga turystów z całego świata. Etna to najwyższy czynny wulkan Europy. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest  najchętniej odwiedzanym miejscem na wyspie.

ETNA

Przejazd do Syrakuz. Echo starożytnej kultury niczym wiatr unosi się nad miastem Syrakuz. Barokowa architektura jest symbolem odrodzenia się miasta po trzęsieniu ziemi. Gdzie nie pójdziemy, gdzie nie zajrzymy, deptamy śladami starożytnych Greków czy Rzymian. Bez wątpienia podróż w tę część Sycylii rozbudza emocje i jest jak podróż w czasie do bardzo odległej przeszłości. Historyczna część Syrakuz wraz z nekropolią w Pantalice wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

SYRAKUZY

Przejazd do Katanii.

Dzień 6 – 20.10 – Piątek
Przejazd do Palermo. Palermo to miasto i stolica regionu Sycylii. Wyspa, usytuowana na „skrzyżowaniu” Morza Śródziemnego, była zajmowana przez niemal każdego sąsiada, co ukształtowało jej niezwykle wszechstronny charakter. Od arabskiej kuchni, po hiszpańskie ulice, normandzkie wieże i w końcu włoskie dolce far niente – w Palermo każdy znajdzie coś dla siebie. Palermo to mieszanka wszystkiego, co jest włoskie, która nie uległa, jak większość turystycznych miast, ujednoliceniu. Włochy nie byłyby takie same bez tego miasta, którego autentyczność i wielokulturowość jest kwintesencją południowego regionu kraju.

PALERMO

Przejazd do Katanii.

Dzień 7 – 21.10 – Sobota

Przejazd w okolice Rzymu. Po drodze zwiedzanie wybranej atrakcji.
Przejazd do Hotelu.

Dzień 8 – 22.10 – Niedziela
Zwiedzanie Rzymu. Rzym to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Stolica Włoch nazywana jest największym muzeum na świeżym powietrzu – wszystko dlatego, że może pochwalić się ogromnym bogactwem zabytków i imponujących świątyń. Do tego przepiękne place, urokliwe uliczki i klimat, jakiego nie znajdziemy w żadnym innym mieście.  Takiej liczby zabytków i dzieł sztuki nie ma w jednym miejscu nigdzie indziej na świecie. Mówi się, że kto chociaż raz odwiedził „Wieczne Miasto”, z pewnością do niego powróci.

RZYM

Jeżeli czas pozwoli : zwiedzanie San Marino. San Marino to urocze państwo znajdujące się w „środku Włoch”, znane jako jedno z najmniejszych państw świata. Jest również jednym z najstarszych państw w Europie. Istnieje już od 301 roku naszej ery. To małe państwo oferuje turystom wspaniałe widoki, piękną architekturę i mnóstwo ciekawych atrakcji do odkrycia. Najwyższym szczytem kraju jest Monte Titano mierzące 739 m n.p.m. Zaliczane jest do Korony Europy.

SAN MARINO

Przejazd do Hotelu.

Dzień 9 – 23.10 – Poniedziałek

Przejazd do Salzburga.

Salzburg jest czwartym co do wielkości miastem w Austrii . „Stare Miasto” ze słynną na całym świecie architekturą barokową jest jednym z najlepiej zachowanych centrów miast niemieckojęzycznych i zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1997 roku. Salzburg to więcej niż tylko rodzinne miasto Mozarta i stolica festiwali muzycznych. To skarbnica zabytków i historycznych miejsc, opowiadających o wielkich wydarzeniach i życiu codziennym w zamierzchłych czasach. Do najważniejszych zaliczają się: średniowieczna twierdza Hohensalzburg, dwa domy Mozarta, uliczka Getreidegasse i renesansowy kompleks pałacowo-ogrodowy Hellbrunn. Tworzą one serce Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

SALZBURG

Przejazd do Ceskiego Krumlova
Ceski Krumlov jest jednym z najbardziej malowniczych miast Europy. W 1992 roku jego zabytkowe centrum zostało wpisane na listę UNESCO. Nad miasteczkiem, góruje na pionowej skale ogromny zamek, z kilkoma dziedzińcami i kolorową wieżą. Maleńkie miasto zachwyca delikatnym urokiem, wąskimi krętymi uliczkami. Stanowi przykład małego średniowiecznego miasteczka Europy Środkowej rozwijającego się przez 5 wieków. Współczesny Czeski Krumlov opowiada odwiedzającym go turystom tajemniczą historię kraju – mało jest miejsc, gdzie doświadczymy jej naocznie w tak dużym stopniu.

CESKY KRUMLOV

Cena zawiera :

– przejazd luksusowym autokarem
– 7 noclegów
– 7 śniadań
– 7 obiadokolacji
– ubezpieczenie NW/KL
– opiekę pilota
– opiekę pedagogiczną

Kontakt: Alina Wojdyło +48 601-923-073