Otwieramy się…

27 marca br. odbył się wyjątkowy, pierwszy w historii naszej szkoły Dzień Otwarty online.

Punktualnie o 10.00 oczom widzów zgromadzonych przed swoimi komputerami ukazało się profesjonalnie urządzone studio, które stało się centrum najważniejszych spotkań i rozmów. Pomysł był naprawdę oryginalny i świetnie się sprawdził, ponieważ organizatorzy przyjęli formułę programu telewizyjnego, który łączył wiele interesujących informacji o szkole z efektownymi filmami promocyjnymi, nagraniami sentymentalnymi z minionych lat, a także migawkami reporterskimi dokumentującymi najważniejsze wydarzenia w „Don Bosko”. Podsumowano działalność wolontariatu, bogatą ofertę SALOS-u, historię Maratonu Języków Obcych, Kolędowanie z Jankiem, Wieczór Talentów – „Cecylki”, Salezjańskie Majówki – międzynarodowe wyjazdy cieszące się ogromnym powodzeniem, sukcesy naszych wychowanków. Obejrzeliśmy również archiwalne fotografie, co pozwoliło spojrzeć na dokonania szkoły także z pewnej perspektywy czasowej.

Widzowie odbyli wirtualny spacer po szkole utrzymany w konwencji gry „Minecraft”, zaznajomili się z aktualną ofertą edukacyjną przygotowaną na rok szkolny 2021 / 2022 oraz z zasadami rekrutacji. Mogli poznać atmosferę panującą w murach szkoły oraz opinie na temat „Don Bosko”. Interesującą propozycją był czat na żywo, podczas którego istniała możliwość zadawania pytań i otrzymywania na bieżąco odpowiedzi („Q&A”). Jednym słowem – przygotowano moc atrakcji w duchu rzeczywistości multimedialnej. Tym, co podkreślano najczęściej jest wspaniała rodzinna atmosfera panująca w placówce, bezpieczeństwo, wysoki poziom nauczania, różnorodna oferta zajęć dodatkowych oraz udana współpraca uczniów i nauczycieli. Słowo „wspólnota” odmieniano przez wszystkie przypadki i nie powinno to dziwić, ponieważ właśnie taka idea przyświecała patronowi – księdzu Janowi Bosko. Twórcze przeżywanie młodości oparte na bliskiej więzi z Bogiem i ludźmi, czas nauki, radości i modlitwy spędzany wśród wychowawców i przyjaciół są najlepszą przepustką do dorosłości rozumianej jako życie odpowiedzialne i spełnione.

            W roli prowadzących ujrzeliśmy Aleksandrę Fornalik z kl. 8A SP i Szymona Kubasa z kl. 3A LO, natomiast wystąpili: ks. Andrzej Urbańczyk – dyrektor SZSP „Don Bosko”, Aleksandra Łopatkiewicz – nauczyciel języka angielskiego, Michał Strzelecki – nauczyciel wychowania fizycznego, Paulina Nędza, Błażej Kochlik i Mateusz Staniów z kl. 1A LO, Krystian Weiss z kl. 3B LO, Mateusz Gębka z kl. 1 TI oraz absolwent – Maciej Gajdemski.

Za realizację obrazu odpowiadali: Mateusz Gębka i Tymon Kiołbasa z kl. 1 TI, Jakub Piątek i Dominik Schneider z kl. 8A SP. Dźwięk zrealizowali: Kamil Czupryński i Mikołaj Skuczeń z kl. 2 TI. Kierownikiem planu był Dominik Jojko z kl. 4 TI.

Opiekę merytoryczną sprawowali nauczyciele wchodzący w skład Komisji Promocji: Katarzyna Malcherek, Jolanta Wadowska, Zbigniew Porębski i Wojciech Szołtysek.

            Zainteresowanie Dniem Otwartym online było bardzo duże, o czym przekonaliśmy się patrząc na statystyki wyświetleń filmu zamieszczonego w serwisie Youtube. Zapraszamy w gościnne progi „Don Bosko” w Świętochłowicach!

Oprac. A. Charczyńska-Plomteux