Pożegnanie maturzystów

My się z Wami nie żegnamy, mówimy – do widzenia!

          To było wyjątkowo słoneczne i wzruszające wrześniowe popołudnie. Kolejna karta historii naszej szkoły została zapisana.

18 września zgromadziliśmy się w holu, aby jeszcze raz przeżyć podniosły moment oficjalnego ukoronowania nauki Maturzystów w murach „Don Bosko” i poczuć radość z bycia wspólnotą. Podsumowaliśmy czas, który przyszło nam spędzić razem.

Ksiądz Dyrektor Andrzej Urbańczyk, Pani Wicedyrektor Aneta Fiedeń, nauczyciele, pracownicy, rodzice, ale przede wszystkim nasi Maturzyści uczcili trzy lata (niektórzy sześć lat!) nauki w szkole.

Atmosfera skłaniała do refleksji, wspomnień i rozmów o marzeniach i planach, które już wkrótce staną się dla Maturzystów rzeczywistością. Uroczystość miała kameralny charakter, wyraźnie wyczuwało się wzruszenie i satysfakcję z dobrze przeżytych wspólnych dni.

Przygotowany program artystyczny wprowadził nas w doskonały nastrój, pozwalając jeszcze raz przypomnieć sobie najważniejsze chwile. Uczniowie z klasy 4 TE pod opieką Pani Katarzyny Niesporek oraz z 3B LO pod opieką Pana Adama Giecewicza dostarczyli nam niezapomnianych wrażeń.

Konferansjerzy – Anna Robok z kl.2A LO oraz Kamil Dziura z kl. IV TE powitali przybyłych gości. Artyści: Alicja i Małgorzata Jagielskie z kl. 3 B LO, Jakub Gaj z kl. IV TE, recytatorzy „Dezyderaty” z kl. 3B LO, muzycy: Maciej Palka (gitara) z kl. IV TE oraz Paweł Schmidt (pianino) z kl. 3B LO zadbali nie tylko o wyjątkową atmosferę wśród publiczności, ale i o doznania estetyczne. Wysłuchaliśmy między innymi kultowej piosenki Marka Grechuty „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy…”, jednocześnie mogliśmy oglądać wyświetlane fotografie, na których uwiecznione zostały chwile beztroski, zabawy, szkolnych zmagań, wycieczek, wyjazdów integracyjnych, czyli salezjańskiej codzienności.

Przedstawiciele Rady Rodziców złożyli podziękowania i kolorowe bukiety kwiatów na ręce Księdza Dyrektora i Pani Wicedyrektor, wyrażając wdzięczność dla Wspólnoty Salezjańskiej za trud wychowania i formowania młodych ludzi u progu dorosłości.

Wychowawczynie klas: Pani Aleksandra Stefanik (3A LO), Pani Alina Wojdyło (3B LO), Pani Lucyna Warzecha (4TE) zaprosiły Maturzystów do oficjalnego pożegnania: każdy z nich otrzymał prezent – drogowskaz w postaci książki ks. Jana Kaczkowskiego „Życie na pełnej petardzie”. Niestety, trwająca pandemia koronawirusa sprawiła, że Wychowawcy nie mogli serdecznie uścisnąć swoich Wychowanków, lecz i tak wzruszenie było ogromne. Ciepłe słowa, ważne gesty, bogata symbolika tego spotkania na zawsze już zostaną w naszych sercach.

Wychowawczynie skierowały do każdego kilka osobistych słów, co było pięknym podsumowaniem wspólnej szkolnej drogi. Podziękowały także za owocną współpracę Rodzicom, którzy angażowali się w życie szkoły i bez pomocy których wiele rzeczy by się nie udało: często to właśnie oni dokonywali niemożliwego. Podziękowania, dyplomy i statuetki stały się więc materialnym symbolem więzi, jaka przez te kilka lat nas łączyła.

Na zakończenie wysłuchaliśmy przemówienia Księdza Dyrektora, który nawiązał do towarzyszącej naszemu spotkaniu sentencji Eleanor Roosevelt:

„ Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń”.

Skierował do Maturzystów słowa uroczystego podsumowania ich pracy. Podkreślił specyfikę salezjańskiego systemu wychowawczego księdza Bosko, prosząc, by Maturzyści nigdy nie zapominali, czym jest wspólnota i na czym polega istota bycia razem. Zaznaczył, że od tej pory są już Byłymi Wychowankami Salezjańskimi, Absolwentami, którzy wkrótce będą zakładać własne rodziny. Wyraził również myśl, że to właśnie piękno życia rodzinnego powinno być dla nich najważniejszym wyzwaniem i poprosił, by w dorosłym , studenckim i zawodowym życiu nigdy nie zapominali o wartościach takich jak miłość, piękno, dobro i prawda; by nie bali się walczyć o własne marzenia i z ufnością powierzać je dobremu Bogu. Ksiądz Dyrektor życzył Maturzystom wysokich lotów i wiary we własne możliwości oraz wierności nauce, którą otrzymali w szkole księdza Bosko.

Uroczystość zakończyła się miłym muzycznym akcentem i radosnymi rozmowami zaproszonych gości. Maturzyści i ich dumni Rodzice mieli okazję jeszcze raz porozmawiać z nauczycielami, spotkać się z nimi po kilku miesiącach nauki zdalnej.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nawiązane przyjaźnie będą trwać, a podwoje „Don Bosko” pozostaną dla Absolwentów otwarte. Będziemy na Was czekać, Drodzy Wychowankowie i razem z Wami cieszyć się z sukcesów naukowych, zawodowych i osobistych. Nie zapominajcie o nas. Dziękujemy, że byliście z nami. Dziękujemy, że jesteście!

Autor: p. A.Charczyńska-Plomteux