6 kwietnia klasy maturalne – 3A LO (gimn.) oraz 4 TI, pod opieką polonistek: A. Charczyńskiej, B. Gąsior i B. Jankowskiej postanowiły przekonać się osobiście, jak wyjątkowym miejscem jest teatr – tym razem Teatr Zagłębia.
Dobrze znamy już Teatr Nowy w Zabrzu, Teatr Rozrywki w Chorzowie czy Teatr Śląski w Katowicach, dlatego wybór padł na miejsce nieoczywiste – Sosnowiec.
Obejrzeliśmy „Tango” Sławomira Mrożka, co przed egzaminem maturalnym z języka polskiego było oryginalnym kontaktem z lekturą.
Ironia, dystans wobec świata, inteligentnie złośliwe riposty i oczywiście awangardowa forma tego dramatu działają niczym magnes na kolejne pokolenia Polaków.
Zasiedliśmy w fotelach, światła zgasły, kurtyna poszła w górę i… zapadła cisza. Ten moment oczekiwania jest zawsze podszyty niecierpliwością i niepewnością: wszystko się może zdarzyć! Poddaliśmy się więc magii teatru i razem z Eugenią, Eugeniuszem, Eleonorą, Stomilem, Alą, Arturem oraz Edkiem zanurzyliśmy się w absurdzie i skrywanych emocjach, poznając odwrócony porządek świata. Zrozumieliśmy, jak istotne dla kultury są kontrastowe pojęcia tradycji i buntu, porządku i chaosu, starości i młodości.
Sztuka zaskakiwała, śmieszyła, prowokowała – nie mogło być inaczej!
Po spektaklu wymieniliśmy się wrażeniami, obiecując sobie solennie, że do teatru będziemy zaglądać częściej.
Po okresie przedłużającej się pandemii i restrykcjach z nią związanych przyjemnie było podążać za niczym nieskrępowaną wyobraźnią. Cóż: VITA BREVIS, ARS LONGA! 😊
autor: p. Aleksandra Charczyńska-Plomteux