Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach – ZAPRASZA

VELVETEVE

24 marca, o godzinie 18:00 serdecznie zapraszamy na koncert zespołu VELVETEVE czyli Eva Aksamit.
Gliwiczanka, lat 30. Dyplomowana wokalistka i nauczycielka śpiewu. Pisze teksty i gra na klawiszach. Tworzy muzykę do posłuchania i zagłębienia się we własne odczucia. Wraz z zespołem i podczas występów solowych, Velveteve gra w klimatach oscylujących wokół alternatywnych brzmień trip-hopu, elektroniki czy soulu. Na koncertach towarzyszą jej muzycy: Tomek Grabowski (gitara), Daniel Niewiński (bas), Sebastian Płaczek (perkusja). W 2019 roku, nakładem Divinarium Records, ukazał się debiutancki album Velveteve – „Music from the B-Side”. Został on ciepło przyjęty przez publiczność, a portal TripHop Nation uznał go za jeden z najlepszych krążków 2019 roku. W 2021 roku VELVETEVE wraz z zespołem wygrywają XIV Festiwal Piosenki Artystów Wrażliwych wraz z nagrodą za najlepsza piosenkę „Deszczowe lato”. Aktualnie Velveteve przygotowuje się do wydania kolejnej płyty, tym razem w całości po polsku.
Bilety w cenie 5 zł do nabycia przed koncertem. Serdecznie zapraszamy!


Wystawa rękodzieła wielkanocnego

W dniach od 6 do 15 kwietnia po raz pierwszy w obiekcie Wieże KWK Polska odbędzie się wystawa rękodzieła wielkanocnego. Wystawa będzie dostępna w  godzinach otwarcia obiektu tj. w tygodniu (wt-pt) od 8.00-16.00 natomiast w sobotę i niedzielę od 9.00-17.00. Autorkami przepięknych prac, które będzie można podziwiać są Monika Spyra i Ewa Błaszczyk.

Kilka słów o artystkach

Ewa Błaszczyk  – jej przygoda z wydmuszkami, pisankami wielkanocnymi zaczęła się w 2014 roku, ale pierwsze jajka powstały w 2013 roku, zrobione były z jaj styropianowych i ozdabiane metodą decoupage. W 2014 roku wzięła udział  w konkursie Górnośląskie Kroszonki, który organizowało Muzeum Górnośląskie  w Bytomiu. W następnym roku podczas XXVI edycji jej prace zostały nagrodzone      w kategorii prac wykonanych metodami nowatorskimi. Do swoich prac wykorzystuje wyłącznie naturalne wydmuszki z jaj gęsich, kurzych a czasami strusich. Metody ich ozdabiania to połączenie różnych technik takich jak : decoupage, frezowanie, reliefy, a także kilka było ozdabianych haftem wstążeczkowym. Jednak najlepsze zestawienie to frezowanie połączone z decoupage. I jak sama mówi … „cały proces tworzenia takiej wydmuszki jest bardzo długi i żmudny, wymagający precyzji i cierpliwości ale efekt końcowy daje wiele radości i satysfakcji ,gdy trzyma się w rękach takie małe cacuszko…”

Jest samoukiem i wszystko tworzy metodą prób i błędów, a także wspomaga się podglądając różne portale. Aby stworzyć, wykonać wydmuszki w obecnym stanie musiały przejść okres doskonalenia kilku lat.

Monika Spyra – pochodzi z Siemianowic Śl. Jej przygoda z rękodziełem zaczęła się już w dzieciństwie. Dzisiaj jest rencistką i ma więcej czasu by rozwijać swoją pasję…  i jak sama mówi „tworzenie rękodzieła jest dla mnie odskocznią, relaksem i terapią w codziennym życiu. To fanatyczne zajęcie, zabawa i radość z tworzenia wyjątkowych i niepowtarzalnych rzeczy, które cieszą oko obdarowywanych ludzi przez wiele długich lat…”

Zapraszamy serdecznie😊


10- lecie Chorzowskiej Grupy Plastycznej Krajcok’12

Zapraszamy serdecznie na wernisaż Chorzowskiej Grupy Plastycznej Krajcok’12, która  w tym roku obchodzi swój Jubileusz 10 – lecia. Wernisaż odbędzie się w obiekcie Wieże KWK Polska w dniu 7 kwietnia o godz. 17.30.

Kilka słów o Chorzowskiej Grupie Plastycznej Krajcok’12

Chorzowska Grupa Plastyczna Krajcok’12 w tym roku obchodzi Jubileusz 10 – lecia istnienia. Powstała w marcu 2012 roku w historycznej części miasta, na Krajcoku                           w Starochorzowskim Domu Kultury. Utworzenie Grupy było inicjatywą oddolną, a szybkie uruchomienie działalności możliwe także dzięki doświadczeniu plastycznemu  i organizacyjnemu Stanisława Łakomego  i Andrzeja Sodowskiego, wówczas członków GAN GROTA. Obecną siedzibą jest Chorzowskie Centrum Kultrury

Grupa liczy 19 członków z 6 miast: Bytomia, Chorzowa, Katowic, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich. Ogółem członkami było 34 twórców, zajmujących się amatorsko malarstwem, grafiką, rzeźbą  i fotografiką.

W okresie działalności osiągnięty dorobek artystyczny jest imponujący. O skali dokonań świadczy zarejestrowanych ponad 400 zdarzeń plastycznych. Wystawa w Wieżach KWK Polska jest 44 wystawą zbiorową własną (w roku 2014 w GAN GROTA).

Członkowie grupy brali udział w ponad 160 konkursach, festiwalach i wystawach zbiorowych zorganizowanych przez inne podmioty, w imprezach okolicznościowych rocznicowych,   w tym również w Świętochłowicach – z okazji Święta Miasta, Industriady, Wall Street Festival  plenerów malarskich, i corocznie w Przeglądach Sztuki Nieprofesjonalnej.  Uzyskali liczne nagrody i wyróżnienia.

Bardzo cenne, świadczące o aktywności twórców były wystawy indywidualne, dotąd ponad 90. Prezentacja prac miała miejsce także w obiekcie Wieże KWK Polska.

10 lat w życiu człowieka, to długi okres. Niektórzy członkowie Krajcoka’12 osiągnęli  wiek senioralny, znacząco powiększył się dorobek artystyczny, zmianie ulegały środki wyrazu, następowała rotacja kadrowa. W tym czasie Grupa osiągnęła w regionie górnośląskim w środowisku amatorskich grup plastycznych mocną pozycję. Uczestniczyła we wszystkich istotnych przedsięwzięciach artystycznych, stanowiąc ich mocne ogniwo.

Zapraszamy serdecznie, na to niezwykle wydarzenie.


Koty Trzy

23 marca 2022 r. o godzinie 17:00 serdecznie zapraszamy na wesoły i bardzo kolorowy interaktywny spektakl dla najmłodszych dzieci (dzieci w wieku przedszkolnym). W kocim świecie wcale nie jest zwyczajnie i nudno. Pazurek, Chrupek i Kitka to naprawdę niezłe gagatki i dlatego przydarzają się im całkiem śmieszne i „wybuchowe” historie.

Kto jest ciekawy co stanie się z armatą dziadka pirata, albo czy możliwe jest złapanie chmurki w locie i czy to na pewno kotek wypił mleczko i ogonkiem stłukł jajeczko musi to zobaczyć. Kociaki są niesforne i dowcipne, rozśpiewane i roztańczone, choć czasem z ich muzykowania wychodzi „kocia muzyka”.

Reżyseria: Maciej Nogieć
Występują: Ania Kandziora, Justyna Świętojańska, Alicja Szymkiewicz
 
Czas trwania: około 40 minut
Spektakl dla dzieci od 3 lat

Bilety w cenie 5 zł do nabycia przed spektaklem


XXVI Konkurs Piosenki Przedszkolaka

CEL KONKURSU

Celem konkursu jest umożliwienie dzieciom publicznej prezentacji, rozwijanie wrażliwości muzycznej dzieci, wymiana pomysłów i doświadczeń nauczycieli oraz integracja środowisk oświatowo- pedagogicznych

KATEGORIE

Występ indywidualny
Występ grupowy

UCZESTNICTWO

W konkursie mogą brać udział dzieci w wieku przedszkolnym
Uczestnik ma prawo do wykonania jednego utworu nie dłuższego niż 4 min
Zgłoszenia mogą nadsyłać przedszkola, inne placówki oświatowe publiczne i niepubliczne jak i osoby prywatne ze Świętochłowic oraz miast ościennych
wypełnione karty zgłoszeniowe jak i formularz RODO należy przesłać na adres  e-mail:  konkurs@cks.org.pl  (w temacie należy dopisać „piosenka – imię i nazwisko/nazwa zespołu)
Karty zgłoszeniowe oraz formularze RODO są dostępne do pobrania na stronie cks.org.
Karty zgłoszeniowe należy przesłać do dnia 03.2022 r.
Przesłuchanie odbędzie się 5 kwietnia od godziny 9:00  Centrum Kultury Śląskiej ul. Krauzego 1 w Świętochłowicach – Zgoda
Nadesłanie karty zgłoszenia jest równoznaczne z przyjęciem warunków regulaminu jak i wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych dziecka i opiekuna zawartych w zgłoszeniach (zgonie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o ochronie danych osobowych ) oraz rozpowszechnianie wizerunku ( zgodnie z Ustawą z dnia 04.02.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych)
Nie stosując zasady stopniowania miejsc i nagród Jury określi w werdykcie jakimi osiągnięciami wyróżniły się zespoły i soliści.
Organizatorzy zapewniają sprzęt nagłaśniający, obsługę techniczną oraz udostępniają pianino.
Uczestnicy wykorzystujący podkład muzyczny zobowiązani są do przekazania realizatorowi dźwięku nośnika danych ( PENDRIVE – PAMIĘĆ USB ) na którym powinien znajdować się JEDEN OPISANY PLIK ( ze względu na postęp technologiczny nie ma możliwości obsługi płyt CD )
Organizator decyduje o kolejności występów.
Wszystkie sprawy sporne nieujęte w regulaminie rozstrzyga organizator.
Organizator zamieści werdykt oraz informację o terminie wręczenia nagród na stronie internetowej cks.org.pl
Wyróżnieni uczestnicy konkursu zostaną zaproszeni do występu podczas Dnia Dziecka organizowanego przez Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie jak i odwołania konkursu bez podania przyczyny.

Karta zgłoszeń na www.cks.org.pl  


Tabula Rasa / The Harpagans

To nie Prima Aprilis! To się stanie naprawdę! Już pierwszego kwietnia na scenie CKŚ zrobi się naprawdę gorąco 🔥🔥🔥 Jak mówią o sobie „To my, z pewnym bagażem doświadczeń, który zostawiliśmy na peronie – los podstawił nam pociąg, za którym ciągnie się powiew odnowy. Wsiedliśmy i mkniemy przed siebie w rytmie hard rock’a. Trzymamy w rękach kartę. Tabula Rasa!” dodatkowo atmosferę podgrzeje zespół The Harpagans!
Bilety na to niesamowite wydarzenie w cenie 5zł do nabycia w dniu koncertu.