Duch ochoczy, ciało sprawne…

Wychodząc z założenia, że w zdrowym ciele mieszka zdrowy, piękny duch, postanowiliśmy w bieżącym roku szkolnym zorganizować atrakcyjny Dzień Humanistyczno – Sportowy.

2 czerwca nauczyciele uczący wuefu oraz nauczyciele przedmiotów humanistycznych połączyli siły i sprawili, że przygotowane zajęcia były wyjątkową propozycją pożytecznego spędzenia czasu. Pamiętajmy, że dzień wcześniej obchodziliśmy Dzień Dziecka i tak naprawdę właśnie ta idea radości przyświecała wszystkim naszym działaniom.

Podzieliliśmy się na dwie grupy: podczas gdy jedni brali udział w zajęciach sportowych budujących sprawność fizyczną na terenie szkoły, drudzy udali się do Centrum Kultury Śląskiej przy Placu Krauzego1 na Zgodzie, aby obcować ze Sztuką przez duże „S”.

Boisko w „Don Bosko” tętniło życiem, a sala gimnastyczna oferowała emocje i stały przypływ adrenaliny. Rozgrywki drużynowe, konkurencje klasowe sprawdzające motorykę, sprawność, szybkość i krzepę naszych uczniów dostarczyły im wiele uśmiechu i pozwoliły rozładować energię w ten czerwcowy poranek. Z kolei scena CKŚ-u tętniła zgoła odmiennymi emocjami: tu niepodzielnie rządziła wyobraźnia, aktorski kunszt i młodzieńcza werwa.

Nauczyciele wuefiści: pani Marta Mazur, panowie Damian Kruża, Michał Strzelecki i Łukasz Widera zadbali o sportowego ducha „Don Bosko”, natomiast humaniści: panie Barbara Gąsior, Barbara Jankowska, Lucyna Warzecha, Aleksandra Charczyńska-Plomteux, Małgorzata Kruża, Katarzyna Jendrusiewicz, Aleksandra Stefanik i Marzena Toczyłowska uraczyły nas artystycznymi „delicjami”. Gwoździem programu był spektakl przygotowany przez Szkolne Koło Teatralne pod opieką pań: Lucyny Warzechy i Marzeny Toczyłowskiej „Alicja w Krainie Czarów”, według scenariusza autorstwa naszego ucznia, Dawida Krzoski, bazującego na znanej wszystkim powieści Lewisa Carrolla i twórczo zaadaptowanej do warunków scenicznych. Rozstrzygnięto również konkurs „Żywych obrazów” przygotowanych przez poszczególne klasy oraz indywidualnie. Mieliśmy więc okazję obejrzeć te malarsko – aktorskie dokonania wpatrzeni w ekran, otuleni dyskretnym mrokiem, w pięknej sali. Pani Marzena Toczyłowska omówiła nadesłane prace, przenosząc naszą wyobraźnię w różne konteksty historyczne, przybliżając sylwetki autorów znanych płócien. Gromkie brawa otrzymali nie tylko aktorzy, ale i wszyscy nagrodzeni. Na uczestników Dnia Humanistyczno – Sportowego czekał także konkurs biblioteczno – literacki polegający na odszukiwaniu tytułów książek i odnajdywaniu własnej literackiej pary – osoby, która wylosowała bransoletkę z identycznym tytułem. I tu na szczęśliwców czekały upominki, aby docenić ich zaangażowanie.

Zabawa była przednia, humory dopisały, a pogoda okazała się łaskawa.

Czegóż chcieć więcej? Za rok zapraszamy ponownie! 😊

autor: p. Aleksandra Charczyńska-Plomteux
zdjęcia: Dominik Schneider