Dzień Śląski AD 2020

Choć pandemia koronawirusa niestety wciąż nam towarzyszy, w Salezjańskim Zespole Szkół Publicznych „Don Bosko” nie mogliśmy nie pamiętać o tradycyjnych obchodach Dnia Śląskiego.

Odbył się on 4 grudnia, w dniu poświęconym patronce górników, świętej Barbarze.

           W tym roku za jego organizację byli odpowiedzialni nauczyciele przedmiotów humanistycznych pod kierunkiem przewodniczącej – pani Barbary Gąsior, a świętowaliśmy online, korzystając z dobrodziejstw multimediów, elektroniki i narzędzi informatycznych.

O godzinie 8.55 wychowawcy klas, czyli Gryfne Rechtorki i Gryfni Rechtorzy spotkali się ze swoimi podopiecznymi na platformie Teams. Była to wyjątkowa lekcja wychowawcza, podczas której rozmawialiśmy na temat Śląska, bazując na ciekawych materiałach „Ślonzoki nie gęsi – porodzicie po ślonsku?”, opracowanych przez nauczycieli.

Następnie uczniowie wraz z wychowawcami wspólnie obejrzeli film  „Śląsk to…” zawierający collage klasowe przygotowane wcześniej przez wszystkie klasy. Trzeba przyznać, że wykazały się one dużą pomysłowością, dzieląc się swoim spojrzeniem na nasz region.

Wychowawcy przekazali zadania do wykonania od 9.30, a były one ukryte pod linkami do wydarzeń. Młodzież mogła sprawdzić swoją wiedzę o powstaniach śląskich w quizie Kahoot! oraz zapoznać się z bogatą historią Śląska wchodząc do escape roomu pt. „Śląski Kopciuszek”.

To jeszcze nie koniec atrakcji! Uczniowie obejrzeli film dokumentalny „Batalia o Śląsk” na YouTube.

W kolejnym tygodniu na lekcji wychowawczej zdawali relację ze swoich poczynań, chwaląc się zdobytymi punktami; na lekcji historii podsumowali wrażenia po seansie filmowym, dyskutując o najważniejszych zagadnieniach związanych z dziejami Śląska.

Tego dnia odbyło się również sympatyczne spotkanie ze świętym Mikołajem zorganizowane przez Samorząd Uczniowski pod kierownictwem pana Michała Strzeleckiego.

           To był wspaniały czas radości, zabawy, ale i zadumy nad naszą Małą Ojczyzną, którą wszyscy nosimy w sercach.

Oprac. Aleksandra Charczyńska-Plomteux