JARMARK BOŻONARODZENIOWY

TERMIN : 11- 12.12.2021

W Polsce jarmarki bożonarodzeniowe mają dość krótką tradycję, a zwyczaj ich organizowania przywędrował do nas, podobnie jak do innych części Europy, z Niemiec i Austrii. Jarmarki świąteczne, czyli po niemiecku „Weinachtsmarkt” zaczęły się tam odbywać już w XIV wieku. Za pierwszy prawdziwy bożonarodzeniowy jarmark uznaje się ten, który odbył się w Dreźnie w 1434 roku. Współcześnie jarmarki bożonarodzeniowe stały się nieodłącznym elementem świąt i okazją, by skosztować lokalnych specjałów, zobaczyć występy artystyczne, posłuchać koncertów, podziwiać najpiękniejsze szopki lub piramidy bożonarodzeniowe. Albo po prostu – przespacerować się, wdychając niepowtarzalny zapach świąt, czyli aromat pieczonych jabłek, pierników i prażonych migdałów.

11.12.2021 – 05.00/06.00 – Wyjazd – parking szkolny – kierunek Drezno.

DREZNO – w opinii wielu osób uznawane jest za jedno z najpiękniejszych niemieckich miast. Przejście na plac Altmarkt, gdzie odbywa się najstarszy bożonarodzeniowy jarmark w Niemczech, którego tradycja sięga XV w. Można tu spróbować specjałów z czekolady, marcepanu, piernika, pieczonych kasztanów i obowiązkowo słynnej bożonarodzeniowej strucli Dresdner. „Sercem” tego niezwykłego wydarzenia jakim jest jarmark bożonarodzeniowy jest 14-metrowa bożonarodzeniowa piramida, która zostaje wprawiona w ruch w czasie uroczystego rozpoczęcia jarmarku.

Drezno

Przejazd do GÖRLITZ – JARMARK BOŻONARODZENIOWY

GÖRLITZ – miasto o największej koncentracji zabytków w Niemczech – jest ich tu ok. 4000. Dzięki nim spacer po uliczkach miasta to podróż w czasie. Historyczna zabudowa zaliczana jest do najlepiej zachowanych w Europie Środkowej. Każdy obiekt położony w śródmieściu i to zarówno z okresu gotyku jak i renesansu czy baroku opowiada własną historię. Dzięki świątecznemu oświetleniu starówka i ulice śródmieścia zamienią się znów w romantyczne bajkowe miasteczko. Oprócz straganów z regionalnymi produktami, drewnianymi zabawkami, wyrobami z wełny, ceramiką artystyczną, ekologiczną żywnością, możemy delektować się klasycznymi Bratwurst czy warzywami z patelni.

Görlitz

Przejazd do hotelu – obiadokolacja – nocleg

12.12.2021 – śniadanie. Przejazd do PRAGI

PRAGA miasto przed Świętami Bożego Narodzenia ubiera się w świąteczną atmosferę. Wszyscy gromadzą się pod Orlojem – najbardziej znanym zegarem w mieście. Rynek w tym czasie przypomina wielki jarmark. Zapach lokalnych świątecznych przysmaków, ciastek z cynamonem, tworzy niesamowity bożonarodzeniowy klimat. Na ulicach posłuchać można śpiewu chórów, dźwięku kolęd, a na placach znaleźć pięknie lśniące gwiazdy betlejemskie.

Praga

Przejazd do BRNA – JARMARK BOŻONARODZENIOWY

BRNOjak na swoją wielkość przystało, organizuje drugi największy w kraju jarmark bożonarodzeniowy. Warto podkreślić, że w przypadku Brna tak naprawdę mamy do czynienia nie z jednym, a kilkoma jarmarkami. Brno to piękne miasto – po centrum kursuje okolicznościowy retro-tramwaj, piękne ozdoby, choinki, przykuwają wzrok. Uliczni grajkowie przygrywają kolędy.

Propozycja wyjazdu wprowadzającego w atmosferę świąteczną jest skierowana do uczniów, rodziców i znajomych sympatyków szkoły.

Przejazd do Polski. Przyjazd ok. godziny 19.00/20.00

CENA : 390 PLN

Cena obejmuje:
– przejazd autokarem
– 1 nocleg w hotelu
– 1 śniadanie
– 1 obiadokolacja
– opiekę pilota – przewodnika
– ubezpieczenie KL i NNW

Informacji udziela Pani Alina Wojdyło