REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

SZKOŁA PODSTAWOWA/LICEUM/TECHNIKUM:

W dniach od 11 do 13 kwietnia 2022 roku przeżywaliśmy wspólnotowo rekolekcje wielkopostne. Wielki Tydzień rozpoczął się więc od solidnego przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

            Przerwaliśmy nasze zwykłe zajęcia dydaktyczne, aby pochylić się nad tym, co stanowi istotę naszej wiary. Wyciszenie, refleksja, rozważanie słów Pisma Świętego, konferencje, modlitwy, a wreszcie – Droga Krzyżowa, Spowiedź i Eucharystia dopełniły całości tych wyjątkowych ćwiczeń duchowych.

Rekolekcje poprowadził ksiądz Paweł Bróż, na co dzień pracujący w szkole salezjańskiej w Oświęcimiu oraz klerycy z seminarium salezjańskiego w Krakowie: Norbert Rosiński, Bartosz Balcerzak i Michał Cebulski.

Rekolekcje przeżywaliśmy podzieleni na grupy, był również czas przeznaczony na wykonywanie „zadań specjalnych” w obrębie zespołów klasowych i pod opieką wychowawców. Wszyscy zaangażowaliśmy się w pracę nad sobą, aby jak najlepiej zrozumieć fenomen Bożego Miłosierdzia: analizowaliśmy i interpretowaliśmy przypowieść o synu marnotrawnym. Zastanawialiśmy się nad tym, w jaki sposób miłość i miłosierdzie okazuje nam Bóg Ojciec, jakie czyny miłosierne możemy przedsięwziąć wobec drugiego człowieka Rozważaliśmy też kwestię okazywania miłości sobie samym. Dzięki księdzu Pawłowi i klerykom dobrze znana przypowieść biblijna odsłoniła przed nami kolejne sensy i symbole.

Eucharystia wieńcząca ten owocny duchowo czas pozwoliła nam na zbudowanie wspólnotowej więzi i radosną obecność przed Jezusem.

Księża salezjanie, nauczyciele i pracownicy szkoły, animatorzy, zespół muzyczny, służba liturgiczna, pomagający uczniowie, obsługa techniczna, wreszcie – wszyscy zaangażowani w jakiekolwiek działania pomagające dobrze przeżyć nasze rekolekcje wzorowo wykonali swoje zadanie.

Z czystym i radosnym sercem rozeszliśmy się do naszych domów, aby oczekiwać na wydarzenia Triduum Paschalnego i na Niedzielę Zmartwychwstania.Dziękujemy za czas wzrastania i formowania serc!

autor: p. Aleksandra Charczyńska-Plomteux
Zdjęcia: ks. Paweł Kosowski