Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

Zgodnie z tradycją, 1 września Salezjański Zespół Szkół Publicznych „Don Bosko” uroczyście zainaugurował nowy rok szkolny w kościele pw. św. Józefa Robotnika w Świętochłowicach  Zgodzie.

I choć poranek przywitał nas szarością i deszczem, z radością i zapałem do pracy zebraliśmy się na wspólnotowej modlitwie o godz. 9.00 – Liceum i Technikum oraz o godz.10.15 – Szkoła Podstawowa.

      Mszom Świętym koncelebrowanym przewodniczyli Księża Salezjanie oraz zaproszeni goście – ksiądz Mariusz Skowron, salezjanin, misjonarz pracujący na co dzień w Zambii oraz ks. Andrzej Król, delegat z ramienia księdza Inspektora

Ksiądz Dyrektor, Andrzej Urbańczyk, powitał wszystkich zgromadzonych w świętochłowickiej świątyni: uczniów, ich rodziców, absolwentów, nauczycieli, pracowników oraz sympatyków i dobrodziejów naszej szkoły.

Nie mogło zabraknąć akcentów patriotycznych oraz refleksji nad tragiczną historią Polski – w tym roku mija 81 lat od wybuchu II wojny światowej. Powróciliśmy pamięcią do tamtych dni wdzięczni, że dziś cieszymy się pokojem, możemy uczyć się i pracować zgodnie z systemem proponowanym przez naszego Patrona – charyzmatycznego wychowawcę młodzieży, św. Jana Bosko.

W kazaniu, mającym charakter dwugłosu pomiędzy zaproszonymi kapłanami, usłyszeliśmy o tym, że każdy z nas jest hojnie obdarowany przez Pana Boga. Posiadamy różnorakie talenty, z których powinniśmy korzystać tak, aby twórczo przeżywać nasze życie i dzielić się uzdolnieniami z tymi, których spotykamy na swojej drodze. Ksiądz Mariusz Skowron opowiedział nam o sytuacji dzieci w Afryce – mają one czysty umysł, niezwykle chłonny i otwarty na naukę, umysł, który „nie jest uwięziony w aplikacjach smartfonów”. Dzieci te cechuje żywa wiara, pozwalająca patrzeć na życie i drugiego człowieka z radością. W Afryce panuje kultura spotkania – bezpośredniego, twarzą w twarz, zakładającego, że jest ono najbardziej wartościową formą kontaktu między ludźmi. Misjonarz zaznaczył, że powinniśmy również pamiętać o tym, że dla uczniów w Afryce szkoła staje się prawdziwą walką o ich lepszą przyszłość. Drugi z naszych gości, ksiądz Andrzej Król, wyraził myśl, że księdzu Bosko najbardziej zależało na tym, aby jego uczniowie byli nie tylko mądrzy i dobrze wychowani, lecz by potrafili kochać, mieć wiarę, iść przez życie pełni zachwytu dla piękna Stwórcy i stworzenia. W swoim systemie wychowawczym ksiądz Bosko harmonijnie połączył więc wiedzę i wiarę.

      Po końcowym błogosławieństwie uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej wraz z rodzicami zbliżyli się do ołtarza, gdzie miało miejsce poświęcenie tornistrów. Była to symboliczna i wzruszająca chwila, ponieważ od tej pory stali się oni pilnymi uczniami w szkole księdza Bosko. Po Mszy Świętej spacerem udaliśmy się do szkoły na spotkanie z wychowawcami. Przed nami szczególny rok szkolny – rok w cieniu pandemii koronawirusa, rok pełen nowych wyzwań. Nie zapominajmy być radośni i pełni nadziei, ponieważ ten właśnie czas może być dla nas prawdziwym darem.