Samo życie – spektakl

W miniony weekend młodzież naszej szkoły wraz z Panią Lucyną Warzechą oraz seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świętochłowicach wybrała się do Zakopanego, aby na deskach Teatru im. Stanisława Witkiewicza wystąpić w przedstawieniu pt. ,,Samo życie” w reżyserii pana Krzysztofa Wnuka. Spektakl przygotowywany był prężnie od września, a swoją premierę miał w październiku w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach, natomiast występ w Zakopanem okazał się idealnym podsumowaniem tej teatralnej przygody, której mogliśmy być częścią. Warto jednak powiedzieć kilka słów o miejscu, w którym spektakl się odbył. 
Teatr im. Stanisława Witkiewicza istnieje od 1985 roku, a powstał z inicjatywy studentów i absolwentów wydziału aktorskiego i reżyserii dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Witkacy nie bez powodu został patronem tego miejsca. Jest osobą związaną z Zakopanem, a sztukę pojmował w sposób szczególny i nieoczywisty. Jego teoria Czystej Formy stała się inspiracją do wystawianych spektakli oraz do stworzenia niecodziennej atmosfery, która budzi w gościach niepowtarzalne emocje i poczucie komfortu. Przedstawienia poruszają tematykę rzeczy istotnych oraz uniwersalnych, a ich najważniejszym celem jest nawiązanie kontaktu i dialogu z widzem. Siedziba teatru to dawny Zakład Wodoleczniczy dr Andrzeja Chramca, który w swoich latach świetności był miejscem spotkań elity intelektualno-artystycznej. Budynek kilka lat temu został w całości wyremontowany, jednak nie stracił swojego uroku, gdyż styl pomieszczeń pozostał taki, dzięki czemu nastrój teatru nie stracił swojej oryginalności. 
Podczas pobytu uczniowie mieli okazje zwiedzić teatr, dowiedzieć się wielu ciekawych informacji oraz poznać wyjątkową historię tego miejsca. Młodzież spędziła w teatrze również całą noc! Było to niesamowite przeżycie, które na pewno zostawi w ich sercach mnóstwo miłych wspomnień! Wyjazd będziemy wspominać jako niezwykłą przygodę pełna niesamowitych emocji i niezapomnianych wrażeń. 
Cała teatralna ,,podróż”, w której nasi uczniowi mogli uczestniczyć, była okazją do integracji międzypokoleniowej, rozwoju swoich umiejętności oraz nabrania cennego doświadczenia. Jesteśmy wdzięczni za owocną współpracę! Dziękujemy seniorom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świętochłowicach, Panu reżyserowi Krzysztofowi Wnukowi, a także całemu zespołowi Teatru im. Stanisława Witkiewicza w Zakopanem.

autor: Marta Blachucik